MND a innogy v posledním roce získaly nejvíc nových zákazníků na trhu s elektřinou, naopak ČEZ dál posiluje pozice na trhu se zemním plynem. Poměrně stojaté vody na energetickém trhu v posledních měsících rozhýbali dva noví dodavatelé – Kolibřík energie a TGC Energie. Pozitivní zprávou z pohledu zákazníků i celého trhu je fakt, že žádný z více než stovky dodavatelů energií v posledním roce nezkrachoval.
Jak lze vyčíst z aktuálních statistik na webu operátora trhu OTE ČR, k elektrické síti je připojeno zhruba 6,15 milionu odběrných míst. Z tohoto počtu zůstává 4,31 milionu u trojice tradičních dodavatelů – tedy u Skupiny ČEZ, E.ON Energie a Pražské energetiky. Největším alternativním dodavatelem se stala innogy Energie s 471 tisíci zákazníky. Bohemia Energy přímo dodává elektřinu do 389 tisíc odběrných míst, po sečtení s dceřinými a sesterskými podniky se však dostává na cifru 624 tisíc.
Zájem domácností i firem o změnu dodavatele zůstává vysoký, jen v loňském roce se takových převodů odehrálo 446 tisíc. Jenže velcí dodavatelé hrají často hru s nulovým součtem: počty přicházejících a odcházejících zákazníků bývají v rovnováze. Přesto lze vysledovat, že ČEZ a E.ON dál mírně ztrácejí. Nemalý odliv klientely zaznamenaly v poslední době i někteří alternativní dodavatelé, například Carbounion Bohemia, Comfort Energy a X Energie. Nové zákazníky se daří získávat společnostem innogy Energie a MND, ale také dvěma novým hráčům.
Rostoucí a klesající dodavatelé elektrické energie
Prvním z nich je Kolibřík energie. Na svém webu se prezentuje jako sociálně odpovědná firma, která není orientována primárně na dosažení zisku pro majitele. Polovinu zisku chce investovat zpět do sociálně prospěšných projektů. Fakticky se jedná o dceřiný podnik společnosti Armex Energy, která na trhu s elektřinou aktivně působí již patnáct let. Za děčínskou podnikatelskou skupinou Armex stojí byznysmeni Hynek Sagan a Antonín Hlavsa. Co se týká druhého nového dodavatele TGC Energie, lze říct, že svět je malý. Také se jedná o společnost zaměřenou na sociálně odpovědné podnikání a před rokem do mateřské firmy TG Community Holding kapitálově vstoupil již zmíněný Armex.
Na trhu se zemním plynem energetické firmy soupeří o zhruba 2,83 milionu odběrných míst. Trojice tradičních dodavatelů – innogy, Pražská plynárenská a E.ON Energie v součtu kontrolují 1,7 milionu odběrných míst, zbytek přetáhli k sobě alternativní dodavatelé. Ti v minulých letech „lovili“ hlavně v řadách zákazníků innogy, která dlouho platila za drahého dodavatele. ČEZ od vstupu na liberalizovaný trh s plynem k sobě přetáhl 443 tisíc zákazníků, Bohemia Energy jich získala 190 tisíc (včetně dceřiných a sesterských firem 296 tisíc).
Rostoucí a klesající dodavatelé zemního plynu
Co se týká vývoje za posledních dvanáct měsíců, innogy Energie dál ztrácí zákazníky. Od loňského dubna (dřívější údaj není k dispozici) přišla o 26,5 tisíce odběrných míst. Naopak nové zákazníky získal hlavně ČEZ, Pražská plynárenská, Pražská energetika s dceřinou eYello a také dva nováčci na trhu – Kolibřík energie a TGC Energie. V minulých letech dynamicky rostoucí MND v posledním roce zvolnila tempo.
David Tramba