INZERCE

Letos se víc než kdy dříve vyplatí zvážit změnu smlouvy nebo rovnou dodavatele plynu či elektřiny. Foto: Pixabay (autorka Frauke Riether)

ČEZ Prodej přichází s řešením pro zákazníky s drahými fixacemi. Převede je na jinou smlouvu

Trh s elektřinou a plynem v Česku obchází strašidlo nevýhodných fixací z loňského roku. Týká se až 400 tisíc smluv, u kterých mohou dodávky energií zákazníkům od ledna zdražit nad úroveň současných cenových stropů. ČEZ teď jako první přichází s řešením, které povede k poklesu cen na hodnoty odpovídající současné situaci na trhu.

Jak uvedl ČEZ v tiskové zprávě, dceřiná společnost ČEZ Prodej nabídne zákazníkům s vysokými fixacemi možnost přestoupit na aktuální fixovaný produkt s klesající cenou, a to bez jakýchkoli sankcí. Nikdo z těchto zákazníků tak nebude muset od ledna 2024 platit cenu nad stropy. Klienti nemusejí kvůli změně smluvních podmínek nikam volat ani chodit na pobočky, ČEZ Prodej všechny, kterých se to týká, v následujících týdnech sám kontaktuje.

Domácnosti díky tomuto kroku v průměru ušetří na elektřině 8000 korun ročně včetně DPH. U těch zákazníků, kteří mají nevýhodnou fixaci cen plynu a používají toto palivo k vytápění domu, může úspora dosáhnout až 27 tisíc korun za rok.

„ČEZ Prodej přestal víceleté fixace zákazníkům nabízet již v létě loňského roku, když ceny energií vystoupaly do rekordních výšek. Důvodem bylo právě to, že jsme nechtěli zákazníky zamykat do dlouhých smluv s vysokými cenami. Zhruba 160 tisíc našich zákazníků si však tyto fixace u elektřiny a plynu zvolilo a od 1. ledna příštího roku by je čekalo výrazné zvýšení ceny. Jsme rádi, že se nám pro tyto klienty podařilo najít řešení,“ uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

ČEZ za zvolený postup pochválil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Vítám rozhodnutí ČEZ vyslyšet mou neformální výzvu a dobrovolně nabídnout zákazníkům s energetickými tarify zafixovanými na cenové úrovni z loňského léta nový tarif odpovídající současné situaci. Jsem rád, že se tak vyhnou tomu, že by v případě zrušení vládních stropů platili za energie výrazně vyšší částky než letos,“ uvedl Síkela na svém twitterovém účtu.

Doplnění z 12.7.2023: Jako druhý dodavatel na českém trhu oznámil převod zákazníků z drahých tarifů na levnější podnik MND. Ten zákazníkům, kteří mají až do roku 2024 zafixované ceny energií nad úrovní vládních stropů, možnost přejít na ceny pod stropem, a to bez jakýchkoliv poplatků za předčasné ukončení fixace. Ceny si mohou oproti sjednanému Ceníku Léto 24 snížit u plynu až o 28 procent a u elektřiny až o 34 procent.

Kde se vzaly cenové stropy

Koaliční vláda vedená premiérem Petrem Fialou schválila cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn platné pro rok 2023 loni v říjnu. Cílem opatření bylo omezit dopad rekordně drahých energií na velkoobchodním trhu do cen pro koncové zákazníky. Maximální cena za dodávku silové elektřiny pro maloodběratele i některé větší zákazníky byla stanovena ve výši 5000 korun za MWh (6050 korun včetně DPH). Cenový strop za dodávku plynu je 2500 korun za MWh (3025 korun včetně DPH).

Vládou schválený cenový strop v praxi pomohl hlavně odběratelům s vytápěním na elektřinu či zemní plyn. Kdo plynem vytápí rodinný dům, mohl by v závislosti na dodavateli ušetřit 10 až 200 tisíc korun za rok (modelový příklad popsal Ekonomický deník v textu zde).

Někteří dodavatelé využili poklesu cen na energetických burzách a začali od ledna postupně snižovat své ceníky pod hladinu cenového stropu. Jako první tak učinil menší dodavatel Fonergy, později se přidaly společnosti E.ON Energie, innogy Energie, Centropol Energy, Pražská plynárenská a další. Z velkých dodavatelů má stále základní ceníky nad úrovní stropu (a pobírá dotace od státu na redukci ceny) ČEZ Prodej, Pražská energetika, Yello a Lama Energy.

(dtr)