ČEZ pokračuje v arbitráži proti společnosti Gazprom export, která v loňském roce svévolně omezila dodávky plynu a způsobila tím české polostátní společnosti ztrátu přesahující 1 miliardu korun. ČEZ v tiskové zprávě uvedl, že zaslal tribunálu podrobné odůvodnění žaloby, v němž na základě znaleckých posudků upřesnil žalovanou částku.

Skupina ČEZ formálně zahájila arbitrážní řízení podle pravidel Mezinárodní obchodní komory (ICC) letos v únoru. Po ustanovení tříčlenného tribunálu a vyřízení dalších procesních záležitostí přešla včera arbitráž do další fáze. V ní se tribunál bude zabývat uplatněným nárokem.

Podstatou žaloby na Gazprom Export LLC je to, že ruská firma loni v období od června do prosince významně krátila dodávky zemního plynu, který si od ní společnost ČEZ. dříve objednala. Požadovaná částka okolo jedné miliardy korun se odvozena z rozdílu v ceně plynu, který ČEZ musel nakoupit na trhu za vyšší cenu, než za jakou měl dohodnutou s Gazpromem.

Jak upozornil v září zpravodajský web Hlídací pes, arbitráž ve švýcarské Ženevě nabrala zpoždění. Mimo jiné kvůli tomu, že jeden z členů arbitrážního senátu odstoupil a musel jej nahradit jiný rozhodce.

Mohlo by vás zajímat

Jak Hlídací pes dále uvedl, Rusko je stejně jako Česká republika signatářem takzvané Newyorské úmluvy, která zaručuje uznání a výkon rozhodčích nálezů i v jurisdikcích dalších států. Klíčová bude nyní rychlost. Arbitráže proti Gazpromu spustila řada bývalých obchodních partnerů, ať už jde o německé velkoobchodníky s plynem, finský Gasum či polský EuRoPol GAZ.

ČEZ v arbitráži podle serveru irozhlas.cz zastupuje česká pobočka americké advokátní kanceláře Squire Patton Boggs. Pro ni pracuje mimo jiné i bývalý diplomat Petr Kolář, který je přítelem a poradcem prezidenta Petra Pavla. Squire Patton Boggs získala zakázku od ČEZ na základě dřívější rámcové smlouvy.

(red)