Skupina ČEZ a Český svaz ochránců přírody spojily síly při ochraně biodiverzity. Vybrané energetické lokality budou hodnotit z hlediska přírodní rozmanitosti. Kromě zachování biodiverzity se dohoda zaměřuje na záchranu ohrožených volně žijících živočichů v nouzi a zvyšování povědomí veřejnosti o těchto tématech.

Skupina ČEZ v rámci spolupráce zpřístupní vybrané lokality pro detailní vyhodnocení biodiverzity a následně zapracuje doporučení neziskové organizace do programu péče o lokalitu. Nejnovější poznatky z oblasti biodiverzity začlení energetická společnost i do dalších probíhajících programů, jako je například Grant Nadace ČEZ Strom, který podporuje výsadbu zeleně ve městech a obcích.

Záchrana kriticky ohroženého sokola stěhovavého a karasa, vytváření migračních koridorů motýlů pod elektrickým vedením, ochrana ptáků před poraněním elektrickým proudem a podpora výsadby stromů v obcích – to jsou jen některé z aktivit Skupiny ČEZ, které přispívají k ochraně a rozmanitosti přírody v České republice. Podpisem smlouvy s Českým svazem ochránců přírody se ČEZ stal oficiálním partnerem Národního programu ochrany biodiverzity, což znamená, že systematičtěji uplatňuje nejnovější poznatky týkající se podpory druhové diverzity a zaměřuje se také na osvětu a vzdělávání.

„Skupina ČEZ je lídrem v dekarbonizaci energetiky a usiluje o dosažení klimatické neutrality do roku 2040. Ochrana klimatu je úzce spjata s biologickou rozmanitostí. Jako partneři Národního programu ochrany biodiverzity chceme přispět k lepší péči o krajinu, systematicky ji podporovat, pomáhat ohroženým druhům živočichů a více se zapojit do environmentální výchovy na vysokých školách,“ uvedl generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Mohlo by vás zajímat

Český svaz ochránců přírody bude na základě dohody provádět biologické mapování vybraných lokalit vlastněných a spravovaných Skupinou ČEZ a vypracuje plány pro lepší péči o jejich biodiverzitu. CUNC dále poskytne Skupině ČEZ aktuální poznatky pro začlenění do Grantu Stromy Nadace ČEZ, která od roku 2011 podporuje výsadbu stromů v obcích, zejména v podobě alejí a alejí, ale také v parcích a městských sadech.

„Ztráta biologické rozmanitosti je jedním z nejpalčivějších problémů, které v ochraně české přírody řešíme. Biodiverzita je nesmírně důležitá: čím více rostlinných a živočišných druhů a vazeb mezi nimi je na určitém místě přítomno, tím je lokalita stabilnější a odolnější vůči vnějším vlivům, jako je sucho. Zapojení velkých korporací, jako je Skupina ČEZ, do podpory biodiverzity, významně přispívá k dosažení našich cílů v oblasti ochrany naší krásné české přírody a ke zlepšení životních podmínek ohrožených druhů,“ navázal předseda představenstva Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek.

„Letos v lednu jsme se jako jedni z prvních v České republice zavázali k posuzování vlivu našeho podnikání na životní prostředí, krajinu, ekosystémy a biologickou diverzitu dle doporučení a hodnotících kritérií mezinárodní iniciativy TNFD (Task Force on Nature-related Financial Disclosures). Klíčovým krokem je zmapování, jak jsme na tom z hlediska biologické rozmanitosti, abychom mohli připravit program její obnovy a ochrany. Věřím, že spolupráce s Českým svazem ochránců přírody nám pomůže nastavit co nejlepší péči o biologickou diverzitu tak, aby se její přínos pro českou přírodu a krajinu projevil co nejdříve,“ doplnila členka představenstva Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková.

Součástí spolupráce Českého svazu ochránců přírody a Skupiny ČEZ bude i environmentální výchova se zaměřením na hodnocení biodiverzity a podporu aktivit v oblasti environmentální výchovy, uvedl ČEZ v tiskové zprávě.

(nik)