Strategickým firmám pod kontrolou státu dál klesá souhrnný čistý zisk. Zatímco v roce 2020 vydělaly dohromady téměř patnáct miliard korun, loni už to bylo jen zhruba 10 miliard. Vyplývá to z pravidelné zprávy o činnosti a výsledcích strategických společností s majetkovou účastí státu, státních podniků a národního podniku, kterou má Ekonomický deník k dispozici.
Propad konečné bilance oproti předchozímu roku byl o více než 30 procent, když předchozí výsledek byl v meziročním srovnání ještě o dalších deset procentních bodů horší. I přes trvající klesající trend v celkových ziscích ale státní firmy odvedly do státního rozpočtu více
peněz než v uplynulých letech.
„Strategické subjekty České republiky v roce 2021 vykázaly hospodářský výsledek po zdanění v souhrnné výši 10,05 miliardy korun,” shrnuje zpráva, kterou bude zítra projednávat vláda.
Na odvodech se přitom formou dividendy nejvíce podílel tradičně státní energetický gigant ČEZ, který do rozpočtu přispěl 19,5 miliardami korun, což představuje téměř 83 procent ze všech odvodů.
Ostatním firmám se tak nedaří. Pro srovnání – loni energetický gigant „odevzdal” 13,4 miliardy.
I letošní druhý největší přispěvatel do státní kasy přitom úzce souvisí s elektrickou energií – je jím provozovatel přenosové soustavy a elektrického vedení ČEPS, který odvedl dvě miliardy korun, tedy zhruba 8,5 procenta.
Mezi největší „přispěvatele” do státního rozpočtu pak loni patřil také státní distributor paliv Čepro s odvedenou necelou 1,5 miliardou nebo provozovatel ropovodů Mero s více než půl miliardou. Naopak státem vlastněné České dráhy do rozpočtu stejně jako v roce 2020 neodvedly na dividendách nic – stejně jako o rok dříve skončily ve ztrátě.
Mezi strategické firmy kromě zmíněných společnosti patří také například Letiště Praha, České dráhy, Lesy ČR nebo Vojenský výzkumný ústav. Celkem je takových strategických podniků šestatřicet. Patří mezi ně i jediný národní podnik, kterým je Budějovický Budvar. Ten sice skončil loni v mírném zisku, ani ten ale do státní kasy loni stejně jako v roce 2020
neodvedl nic.
Stát spravuje „své” společnosti prostřednictvím sedmi resortů, a to ministerstva financí (12), ministerstva vnitra (2), ministerstva průmyslu a obchodu (5), ministerstva dopravy (3), ministerstva obrany (5) a ministerstva zemědělství (9).
Z 36 firem je 16 akciových společností, 18 státních podniků, jeden národní podnik a jedna státní organizace.
„Subjekty prostřednictvím ministerstev spravovaly aktiva v celkové výši 1 bilion a 663 miliard korun,” poznamenává zpráva k celkovému majetku zmíněných společností.
Statistiky přitom každoročně sledují i zastoupení žen mezi zaměstnanci i ve vedení jednotlivých státem kontrolovaných firem. Z celkových 65 126 zaměstnanců bylo loni ve strategických společnostech 34 394 žen.
„To představuje genderové zastoupení na úrovni 40,4 procent z celkového počtu zaměstnanců,” konstatuje k tomu zpráva.
Tomáš Svoboda