Špatnou zprávu má pro své zákazníky bez fixace cen Skupina ČEZ. Od ledna zdraží elektřinu, a to velmi razantně. Například u základní sazby D02 pro domácnosti vzroste tržní část ceny elektřiny o 84 procent na 3775 korun za megawatthodinu (včetně DPH). Stalo se tak navzdory ujišťování, že největší dodavatel elektřiny v Česku nakupuje energii v dostatečném předstihu, aby se vyhnul výkyvům na burzách.
Většina zákazníků má stále základní ceník na dobu neurčitou. Právě dnes zveřejnila Skupina ČEZ na svém webu nové podmínky, platné od 31. prosince. Výsledek lze jemně řečeno vyjádřit souslovím nepříjemné překvapení. Ačkoliv se ČEZ v minulosti chlubil, že nakupuje elektřinu až rok dopředu, aby se vyhnul krátkodobým výkyvům na trhu, nyní přichází s cenou, která odpovídá vysokým cenám elektřiny na burze pro příští rok.
Poměrně významnou část ceny tvoří distribuční platby, které určuje Energetický regulační úřad (u nich se větší růst nepředpokládá). Z pohledu zákazníka se vyplatí obě částky sečíst. Běžná domácnost u firmy ČEZ Prodej tak za dodanou megawatthodinu v příštím roce 5917,50 koruny, tedy o 41 procent více. Domácnosti se sazbou D26 zaplatí v nízkém tarifu nově 3881 korun/MWh (+75 %) a ve vysokém 4613 korun/MWh (+56 %). Lidé s elektrickým vytápěním (sazba D57) budou v nízkém tarifu platit 3781 korun/MWh (+73 %). Jedná se o ceny včetně DPH.
Vedle těchto cen platí lidé také měsíční paušály, a to jak za distribuci energie, tak za služby obchodníka s elektřinou. ČEZ zdraží i tuto měsíční stálou platbu, a to ze současných 96 až 108 korun na 108 až 120 korun (včetně DPH).
Dnes oznámený krok Skupiny ČEZ navazuje na dříve oznámená zdražení u řady konkurenčních společností. Přesto se vkrádá otázka, zda ČEZ nenavyšuje cenu až příliš razantně. V poslední prezentaci pro investory totiž Skupina ČEZ uvádí, že víc než polovinu produkce elektřiny na příští rok již měla k 30. červnu prodanou, a to za průměrnou cenu 50,20 eura (1283 korun) za MWh. Lze tak očekávat, že za podobných podmínek musela energii od matky nakoupit i dceřiná společnost ČEZ Prodej.
Výše zmíněné zdražení se týká základního ceníku na dobu neurčitou, naopak u smluv se stále platnou fixací ceny se podmínky nemění.
„Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k výrobě elektřiny: plynu uhlí, povolenky. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvýšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navýšení současných vysokých cen na burzách,“ sdělil agentuře ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
David Tramba