INZERCE

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: Skupina ČEZ

ČEZ loni vydělal nejméně od roku 1999, ale dividendu to neovlivní

Chcete nejprve tu dobrou, nebo špatnou zprávu? Konsolidovaný čistý zisk Skupiny ČEZ za loňský rok klesl na 5,47 miliardy korun, tedy na třetinu oproti roku 2019 a také na nejnižší hodnotu od roku 1999. Dobrá zpráva naopak je, že čistý zisk po očištění o mimořádné vlivy narostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě druhý zmíněný ukazatel je rozhodující při stanovení výše dividendy.

Loňské výsledky pokazil hlavně prodej dceřiných společností v Rumunsku, ale také v Bulharsku a Polsku. ČEZ totiž musel držená aktiva přecenit na jejich současnou tržní hodnotu, která se nacházela hluboko pod starším účetním oceněním. Výsledkem jsou škrty v rozsahu 24 miliard korun, týkající se hlavně rumunských větrných parků (5,8 miliardy korun), rumunské distribuce (5,6 miliardy) a polské elektrárny Chorzów (4,7 miliardy). Rychlejší odklon od uhelné energetiky srazil účetní hodnotu Severočeských dolů o 3,27 miliardy korun.

Čistě na provozní úrovni se Skupině ČEZ dařilo lépe. Provozní výnosy navzdory koronavirové krizi loni narostly o 3,6 procenta na 213,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 64,8 mld. Kč a meziročně vzrostl o osm procent. Zvýšení je způsobeno zejména růstem prodejních cen vyrobené elektřiny díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu. Negativní dopad epidemie Covid-19 ve výši tří miliardy korun se podařilo vykompenzovat zejména vyššími zisky z obchodování a snížením nákladů.

Hlavní finanční a provozní výsledky Skupiny ČEZ za rok 2020. Zdroj: prezentace Skupiny ČEZ z 16.3.2021

Zajímavostí může být rostoucí podíl jaderných elektráren, které loni vyrobily 30 miliard z celkových 61 miliard kilowatthodin elektřiny v rámci Skupiny ČEZ. Naopak uhelné elektrárny ČEZ postupně odstavuje, nebo prodává. Příkladem může být prodej Elektrárny Počerady na přelomu roku nebo chystaný odprodej polských elektráren Chorzów a Skawina. „Evropa stále rychleji směřuje k bezemisní energetice. Skupina ČEZ udělala v tomto další významný krok a snížila emisní intenzitu o 10 procent a v roce 2021 očekáváme další pokles o více než 12 procent,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zisk za letošní rok bude ovlivněn termínem vypořádání prodejů aktiv v Rumunsku, Bulharsku a Polsku. Jejich prodejem se ČEZ zmenší o jednu desetinu; snížení na úrovni zisku EBITDA dosáhne šesti miliard korun. Pokud tato aktiva vynecháme, ČEZ by letos mohl vykázat zisk EBITDA na úrovni 54 až 57 miliard korun a čistý zisk v rozmezí 17 až 20 miliard korun.

David Tramba