ČEZ vypsal výběrové řízení, ve kterém hledá dodavatele plynových kogeneračních jednotek včetně následného servisu. Zakázka je rozdělena do čtyř částí podle elektrického výkonu, mohou tak uspět až čtyři různí výrobci. Vzhledem k plánovanému odchodu od spalování uhlí poroste význam kogeneračních jednotek na zemní plyn jako zdroje pro lokální výrobu elektřiny a tepla.
Minulé výběrové řízení vyhrála český výrobce kogeneračních jednotek Tedom z Třebíčska. Smlouva s ním končí v závěru letošního roku. ČEZ dříve s Tedomem úzce spolupracoval. Oba podniky společně vlastnily firmu ČEZ Energo, která kogenerační jednotky provozovala. Tato fáze skončila v polovině roku 2020, kdy ČEZ odkoupil podíl Tedomu a stal se jediným majitelem firmy ČEZ Energo.
Právě společnost ČEZ Energo vypsala tuto soutěž. Podle vyjádření mluvčího ČEZ Romana Gazdíka se před vypsáním tendru konaly předběžné tržní konzultace, během nichž bylo osloveno 17 výrobců či dodavatelů těchto energetických zařízení. Mezi oslovenými jsou kromě Tedomu třeba německé společnosti Zeppelin a Viessmann, norský Bergen Engines, britský Cummins či italské AB Energy.
Zakázka je rozdělena na pět části. První se týká dodávky a servisu výkonových řad od 20 do 70 kW, druhá výkonu 100 až 800 kW, třetí výkonu těsně pod jednu megawattu a čtvrtá výkonnových řad od 1,1 do 4,5 megawattu.
ČEZ Energo je jedničkou na trhu malé kogenerace v Česku, provozuje plynové kogenerační jednotky ve zhruba 80 lokalitách. Mezi nedávné přírůstky patří třeba pět kogeneračních jednotek v Jablonci nad Nisou, což byl společný projekt s městským podnikem Jablonecká energetická. Vedle ČEZ tato zařízení staví třeba E.ON, MVV Energie CZ nebo Amper Generation.
Mohlo by vás zajímat
David Tramba