ČEZ pozoruje rostoucí zájem firem o ekologickou elektřinu pocházející z obnovitelných a jaderných zdrojů. Objem zasmluvněné nízkoemisní elektřiny na letošní rok je rekordní a dosahuje 2,7 terawatthodiny. Jen za první letošní půlrok tak převýšil zájem o zelenou elektřinu poptávku za celý loňský rok, a už ji o 15 procent předčil.
Jak dále ČEZ uvedl v tiskové zprávě, další smlouvy jsou před uzavřením. Celkové letošní dodávky ekologicky certifikované elektřiny by se tak mohly přiblížit 4 terawatthodinám a meziročně stoupnout téměř na dvojnásobek. Jedná se o dodávky určené pro větší zákazníky, které zajišťuje dceřiná společnost ČEZ ESCO.
Poptávka po bezemisní elektřině stoupá ze strany firem, které musejí snižování klimatické stopy prokazovat v rámci svých dodavatelských řetězců. Nebo zkrátka jen chtějí být ekologicky uvědomělé a odpovědné. Mezi významné zákazníky, kteří od ČEZ ESCO odebírají zelenou nebo jadernou elektřinu, patří společnosti z oborů stavebnictví, automobilového průmyslu, banky, ale i obchodní řetězce.
Jednou z posledních uzavřených zakázek jsou dodávky pro operátora T-Mobile, který každý rok odebere 100 GWh zelené elektřiny. ČEZ ESCO bude zásobovat energií tři tisíce jeho odběrných míst od roku 2024 až do roku 2026. Dalšími velkými zákazníky jsou například Spolchemie nebo Eurovia.
Větší zájem je o elektřinu z obnovitelných zdrojů, objem nasmlouvaných dodávek v letošním roce dosahuje již skoro 2 TWh. Zbývajících 0,7 TWh připadá na elektřinu pocházející z jaderných reaktorů.
„Úkolem ČEZ ESCO je pomoct s dekarbonizací našim zákazníkům z oblasti průmyslu, obcí i veřejné správy. Řada z nich si pořizuje vlastní fotovoltaické elektrárny, které jim umožňují snížit provozní náklady za energie na desítky let dopředu a zároveň snížit emise. Další možností je zajistit si dodávky bezemisní elektřiny, která je doprovázena certifikátem zaručujícím, že zákazník skutečně odpovídajícím způsobem snižuje emise CO2,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Právě tlak větších odběratelů je jedním z důvodů, proč Skupina ČEZ přijala ambiciózní cíle v oblasti výroby elektřiny. Koncernová strategie počítá s instalací dalších 6000 MW výkonu v obnovitelných zdrojích do roku 2030. Ke stejnému datu má skončit využívání uhlí v teplárenství. Do roku 2040 chce být ČEZ klimaticky neutrální a spustit první nové jaderné bloky do provozu.
(dtr)