INZERCE

Elektrifikovaná železniční trať. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

ČEZ ESCO dodá elektřinu pro Správu železnic i v příštím roce

Společnost ČEZ ESCO dodá elektřinu pro Správu železnic i v příštím roce. Správa železnic, které ČEZ ESCO dodávalo elektřinu i v předchozích dvou letech, je objemově největším odběratelem elektřiny v Česku. Do tendru o dodávku elektrické energie na rok 2022 se přihlásilo sedm zájemců.

Poptávaný objem elektrické energie Správou železnic činil 1,226 TWh. Jde o objemově největší aukce na energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) – podobné množství vystačí pro více než 350 000 domácností na celý rok.

Správa železnic je vlastníkem a provozovatelem celostátních i regionálních tratí a stará se také o nádraží.

„Velice mě těší, že jsme si i v náročné konkurenci udrželi největšího odběratele elektřiny v Česku a našeho největšího zákazníka. O dodávku elektřiny pro Správu železnic byl tradičně velký zájem a jsem rád, že jsme v aukci obstáli a byli schopni připravit konkurenceschopnou nabídku,“ řekl k tomu generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„Již tradiční aukce dodávky trakční elektřiny pro Správu železnic pro nás jako vždy znamenala pečlivou přípravu a zpracování nabídky. Letošní příprava však byla hodně specifická – museli jsme vyhodnotit negativní vliv pandemie koronaviru na odběr trakční elektřiny v roce 2020 a vypořádat se s možnými riziky v roce 2022. Proto byla poptávka na příští rok koncipována tak, aby umožnila Správě železnic pořídit potřebný objem elektřiny nejen v předstihu nákupem ročních produktů, ale i nákupem čtvrtletních a měsíčních produktů v roce dodávky, čímž se rizika na obou stranách významně sníží,“ vysvětlil ředitel pro komodity v ČEZ ESCO Martin Ludvík.

Správa železnic vybírala dodavatele elektřiny formou elektronické aukce na energetické burze PXE čtvrtý rok po sobě. V prvním roce vybrala společnost Amper Market, kterou následně krátce po oznámení zakázky koupila společnost Europe Easy Energy ze skupiny Bohemia Energy. V dalších letech už vítězilo ČEZ ESCO.

PXE, jež sídlí v Praze, umožňuje obchodování s elektrickou energií s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Rumunsku. Energetická burza Praha byla založena v červenci 2007. V květnu 2016 se většinovým vlastníkem PXE stala evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Vlastní dvě třetiny akcií PXE, zbylá třetina patří Burze cenných papírů Praha.

„Jsme rádi, že Správa železnic již čtvrtým rokem využívá služeb PXE při výběru dodavatele a následné postupné fixaci ceny. Aukcí na výběr dodavatele pro nás celý proces spolupráce se Správou železnic začíná, neboť konečná cena bude známa až na základě provedených kroků fixace ceny, které budou pro konečnou cenu určující. Jednotlivé kroky budou prováděny za aktuální ceny velkoobchodního trhu a pro Správu železnic tento proces představuje optimální způsob nákupu při maximální míře diverzifikace rizika“, sdělil David Kučera, generální sekretář Power Exchange Central Europe.

ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřinou společnost ČEZ, která komplexně pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí všech velikostí. Zajišťuje dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, energetické audity a energetické poradenství, výstavbu elektrických zařízení, kogeneračních jednotek a střešních fotovoltaických elektráren.

ČEZ ESCO zajišťuje pro řadu zákazníků také jejich energetická zařízení a provozuje a poskytuje služby týkající se údržby a servisu. Společnost je i dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

ČEZ ESCO má téměř 2000 zaměstnanců a patří do něj firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, ČEZ Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Servis, ČEZ Solární, Domat, E-Dome, ENESA, ESCO Slovensko, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort.

Tomáš Rovný