INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

ČEZ dostal od ERÚ pokutu 3,2 milionu korun. Hlavně za blokování přechodu zákazníků

Energetický regulační úřad pravomocně rozhodl, že se největší dodavatel elektřiny na českém trhu ČEZ Prodej opakovaně dopustil porušení povinností držitele licence a že používal agresivní obchodní praktiky. Za tyto prohřešky musel ČEZ zaplatit pokutu téměř 3,2 milionu korun.

Podle původního rozhodnutí úředníků Energetického regulačního úřadu (ERÚ) z ledna roku 2020 měl ČEZ Prodej zaplatit na pokutách dokonce 12 milionů korun. Proti tomu ČEZ Prodej podal rozklad k Radě ERÚ, což vedlo ke snížení pokuty nejprve na čtyři miliony a později na 3,19 milionu korun. Rozhodnutí o pokutě padlo v prosinci, avšak regulátor o udělení pokuty informoval na svém webu až v tomto týdnu.

Pokuta se týká starších prohřešků z minulých let, v rozhodnutí ERÚ je jich vyjmenováno celkem deset. Například v dubnu 2018 podle zjištění úřadu ČEZ Prodej zablokoval převod 420 odběrných míst na jiné odběratele s uvedením nepravdivé informace, že smlouva o sdružených dodávkách elektrické energie nebyla řádně ukončena. Stejně sporně ČEZ Prodej postupoval také v případě 253 odběrných míst na zemní plyn.

Celkem 673 spotřebitelům zaslal ČEZ Prodej v květnu 2018 faktury za „dodanou“ elektřinu a plyn – bez ohledu na fakt, že tito odběratelé v příslušném období nebyli zákazníky této společnosti. Další podobný případ, týkající se jednoho klienta, se odehrál na jaře 2020.

Jedná se o dávný spor ČEZ s Bohemia Energy

Podle reakce společnosti ČEZ se jedná o historické případy, většinou z let 2017 a 2018. „Přestože s tímto rozhodnutím obecně nesouhlasíme, tak ho respektujeme. ČEZ celkově podporuje zlepšení podmínek na energetickém trhu pro zákazníky i to, aby ERÚ postupoval vůči dodavatelům přísně. Jsme rádi, že Rada Energetického regulačního úřadu vzala v rámci rozkladu v úvahu některé naše argumenty. Zejména, že by se mohlo jednat z naší strany o nedbalost, a nikoliv o nějaký úmysl,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Sporné případy z dubna 2018 se podle Gazdíka týkají zpoždění při převodu zákazníků od ČEZ k Bohemia Energy. To vzniklo v důsledku extrémně vysokého počtu požadavků od Bohemia Energy, která měla „v zásobě“ desítky tisíc plných mocí. Využila oznámené změny smluvních podmínek ze strany skupiny ČEZ, plné moci hromadně uplatnila a vyžádala si převod desítek tisíc odběrných míst k sobě. Některé plné moci obsahovaly vady, což převod zkomplikovalo.

ČEZ připouští také pozdní vyřízení reklamací některých zákazníků. „Na svou obranu můžeme uvést, že u tak velké společnosti jako ČEZ Prodej probíhají ročně tisíce reklamačních řízení a Energetický regulační úřad nám vystavil pokutu za nedodržení zákonné lhůty u deseti z nich,“ doplnil Roman Gazdík.

Rekordní pokutu dostal Stabil Energy

Navzdory výše řečenému se ČEZ Prodej posouvá mezi nejvíc pokutované dodavatele energií na českém trhu. Rekord stále drží neblaze proslulá společnost Stabil Energy. Ta nejprve v dubnu 2018 dostala za prohřešky proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu dvoumilionovou pokutu. V únoru 2019 následovala pokuta ve výši čtyř milionů korun, a to hlavně za převádění zákazníků bez jejich vědomí a souhlasu.

Zmíněná firma Stabil Energy již na trhu nepůsobí, v létě 2019 převedla své zbývající zákazníky na Zelenou elektřinu; obě jmenované firmy patří do skupiny firem podnikatele Tomáše Zabloudila. Na trhu skončila také výše zmíněná společnost Bohemia Energy, která v říjnu loňského roku nezvládla růst cen elektřiny a plynu a převedla své zákazníky do režimu dodavatele poslední instance.

David Tramba