Do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí ČEZ distribuce letos poputuje 13,5 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2020 došlo k navýšení o 1 miliardu. V západočeském regionu tak například míří do sítí 1, 65 miliardy, o 110 milionů korun více než v roce 2020. ČEZ Distribuce plánuje v letech 2020 – 2025 investovat do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 miliard korun.
Stále více financí míří podle skupiny ČEZ do digitálních technologií a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Cílem investic je zajistit kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plnit rostoucí požadavky zákazníků na připojení k distribuční soustavě. Za dobu své existence od roku 2005 investovala ČEZ Distribuce do sítí přes 135 miliard korun.
„Více investujeme do nových digitálních technologií, které nám umožní lépe provozovat měnící se distribuční prostředí. Přecházíme na systém založený na interní digitalizaci i řízení procesů. To ocení jistě všichni zákazníci, kteří požadují rychlejší přístup k datům. Distribuční síť je zároveň potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.
V regionu západních Čech byla letos zahájena komplexní rekonstrukce stávajícího vedení 22 kV Nejdek – Černava s celkovými realizačními náklady ve výši 21,4 milionů korun. V rámci stavby bude provedena výměna fázových vodičů za vodiče s vyšší přenosovou schopností a výměna podpěrných bodů a rekonstrukce dvou odboček včetně instalace nových úsekových odpínačů.
Dále energetici v západních Čechách zahájili rekonstrukci systému chránění a řízení v rozvodně Ostrov s celkovými realizačními náklady ve výši 26,7 milionů korun. Součástí stavby je kompletní výměna systému řízení a chránění včetně výměny ochran v rozvodně 110 a 22 KV a výměna napájecí a signalizační kabeláže za stíněnou. Dále budou zrealizovány nové optické rozvody pro komunikaci na energetický dispečink.
Na západě Čech byla také letos zahájena rekonstrukce vedení 110 kV z transformovny Přeštice do transformovny Nepomuk s celkovými realizačními náklady ve výši 48 milionů korun. V rámci této stavby bude provedena rekonstrukce stávajícího jednoduchého vedení 110 kV v délce 24,3 km a doplnění nového kombinovaného zemnícího lana. Zároveň bude provedena oprava poškozených betonových základů a nátěr spodní části stožárů.
IT technologie, chytré elektroměry
Investice míří také do dálkově ovládaných prvků a prvků monitoringu distribuční soustavy a dále se jedná o systém pro řízení a regulace napětí. Díky instalaci měření v distribučních stanicích (DTS) bude zajištěn přístup detailním informacím o zatížení sítí. Společně se zvýšením počtu dálkově ovládaných DTS to umožní distributorovi lépe řídit toky elektrické energie a umožní rychlejší identifikaci poruch a následnou obnovu napájení.
Nemalé prostředky jsou vynakládány i na IT technologie, které mají zrychlit a zefektivnit komunikaci se zákazníkem a zjednodušit i procesy uvnitř společnosti.
Další investice směřují do rozvoje chytrých elektroměrů (AMM), kdy společnost ČEZ Distribuce instaluje během let 2024-2027 cca 800 tisíc chytrých elektroměrů v místech se spotřebou nad 6 MWh pokrývající 80 procent spotřeby koncových zákazníků.
ČEZ Distribuce plánuje v letech 2020 – 2025 investovat do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 miliard korun.
Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více je čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií.
Tomáš Rovný