ČEZ se chystá ve velkém rozjet výstavbu velkých bateriových systémů pro ukládání energie. V plánu má pořídit zařízení o výkonu 500 megawattů a s kapacitou na uložení jedné gigawatthodiny elektřiny. Zahájil proto tržní konzultace, aby získal informace o možných dodavatelích a nabízených technologiích.

Podle oznámení ve Věstníku veřejných zakázek ČEZ zahájil takzvané předběžné tržní konzultace. Během nich chce informovat potenciální dodavatele o budoucích plánech ČEZ v oboru bateriových úložišť a naopak získat informace o možnostech a zájmu dodavatelů se na jejich stavbě podílet.

Výkon od 10 do 200 MW

ČEZ v dokumentu na portálu NEN uvedl více konkrétních informací. Stavět chce hlavně bateriová úložiště o výkonu 10 až 200 MW. Zařízení by mělo umět regulaci frekvence v síti, eliminaci špiček a řízení přetížení. Vedle regulačních služeb má sloužit také k vnitrodennímu obchodování s energií. Za ideální poměr považuje ČEZ 2 MWh kapacity na 1 MW výkonu baterie.

Co se týká formy spolupráce, ČEZ preferuje kompletní řešení na klíč. Druhou možností je samostatná nákup bateriových kontejnerů, kdy by jiný dodavatel zajistil zbývající práce. Možný je však i model společného podniku, ve kterém by dodavatel měl roli spoluinvestora.

V Ostravě-Vítkovicích spustili do provozu v té době největší bateriový systém v České republice. Foto: ČEZ

ČEZ zatím investoval do velkých baterií poměrně opatrně. V minulých letech postavil velká úložiště v Ostravě-Vítkovicích (výkon 10 MW, kapacita 9,5 MWh) a v Elektrárně Tušimice u Kadaně (výkon 4 MW, kapacita 2,8 MWh). Podle loňských informací měl ČEZ v plánu do roku 2030 postavit baterie o celkovém výkonu 300 megawattů. Podle tržních konzultací to vypadá, že výsledné číslo by mohlo být vyšší.

Velké plány mají i další

Své plány v poslední době poodhalili také další významní hráči v české energetice. Příkladem může být skupina Sev.en Česká energie miliardáře Pavla Tykače. Ta na začátku července oznámila záměr postavit velká bateriová úložiště elektřiny u elektráren v Kladně a Chvaleticích. To větší z nich, s výkonem 100 MW a kapacitou 200 MWh, vyroste v areálu Elektrárny Chvaletice. V provozu mohou být už v příštím roce.

Podobně velké úložiště o výkonu 80 až 120 MW má vyrůst také u Havlíčkova Brodu. Jedná se o společný záměr společností C-energy a Jipocar Power. Zahájení provozu je v plánu na rok 2027. C-energy má s ukládáním energie do bateriových úložišť mnohaleté zkušenosti. Od roku 2019 postavila na Táborsku již tři taková zařízení o celkové kapacitě 34 MWh.

Mohlo by vás zajímat

Čekání na změnu zákona

Jak Ekonomický deník informoval před dvěma týdny, vlastník přenosové soustavy ČEPS zájem investorů o stavbu velkých bateriových úložišť o výkonu 1861 megawattů a kapacitě 2531 megawatthodin. Další tisíce megawatthodin kapacity chtějí investoři připojit do distribučních soustav společností ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce.

K investicím do velkých bateriových úložišť lákají velké rozdíly v ceně elektřiny během dne, ale také dlouho očekávaná změna legislativy. „Pozitivní roli sehrál nedávno přijatý Lex OZE III, který od 1. října umožní připojovat do distribuční soustavy samostatné bateriové systémy,“ zmínil ředitel Asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek.