Společnost ČEZ Teplárenská oznámila záměr výstavby nového teplárenského zdroje na zemní plynu a biomasu v Dětmarovicích. Ten by měl zajišťovat vytápění domů v Bohumíně a Orlové po plánovaném odstavení Elektrárny Dětmarovice, která spaluje černé uhlí. Záměr investora začalo posuzovat ministerstvo životního prostředí v tzv. procesu EIA.
Podle oznámení v informačním systému EIA by nový teplárenský zdroj měl vyrůst postupně v letech 2023 až 2025. Zahrnovat bude kotel na biomasu o výkonu 8 MWt, plynovou kotelnu (tři zdroje s výkonem po 9 MWt) a dvě plynové kogenerační jednotky s celkovým elektrickým výkonem 25 MW a tepelným výkonem 20 MWt. Nové zdroje mají za rok spálit okolo 24 tisíc tun dřevní štěpky a 20 milionů m3 zemního plynu.
Náhrada starých uhelných bloků za nový teplárenský zdroj by měla vést ke snížení emisí oxidu uhličitého o 97 procent, podobně výrazný bude také pokles emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého a jemného prachu. Nové zdroje nicméně vyrobí vyrobí výrazně méně elektrické energie než současné uhelné bloky.
Skupina ČEZ oznámila na jaře 2021 záměr odstavit na konci roku 2022 nebo nejpozději na jaře letošního roku zbývající tři uhelné bloky v Elektrárně Dětmarovice (první z nich ukončil provoz už v roce 2020). V reakci na zdražení zemního plynu v důsledku omezení dodávek z Ruska a následný růst cen elektřiny se ČEZ rozhodl ponechat elektrárnu v provozu o několik let déle.
Mohlo by vás zajímat
Elektrárna Dětmarovice je největší elektrárnou na území Moravskoslezského kraje. Důvodem pro její odstavení byl také očekávaný konec těžby v dolech společnosti OKD. Právě OKD bylo hlavním dodavatelem paliva do Dětmarovic, menší množství ČEZ dovážel z Polska. V reakci na loňskou energetickou krizi a růst cen černého uhlí se vedení OKD rozhodlo pokračovat v těžbě na posledním fungujícím dole na Karvinsku – v Dole ČSM. Ale i zde má těžba skončit do prosince roku 2025.
ČEZ má v plánu lokalitu Elektrárny Dětmarovice dál využívat. Podle oznámení z letošního února je tato lokalita vhodná pro umístění modulárních jaderných reaktorů. Skupina ČEZ počítá s výstavbou až deseti modulárních reaktorů, první z nich by přitom mohl zahájit provoz již mezi lety 2032 a 2035 v Temelíně.
Výstavba dalších malých reaktorů má následovat po roce 2035. Skupina ČEZ je chce přednostně využívat jako náhradu uhelných elektráren a vedle elektřiny v nich vyrábět také teplo pro vytápění okolních měst. Vedle již prověřených lokalit v Dukovanech a Temelíně vyšly z prvních studií nejlépe areály elektráren Dětmarovice a Tušimice.
David Tramba