Státní podnik Lesy České republiky a společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci. Partnerství má pomoci při přípravě větrných parků na pozemcích ve vlastnictví státu, na nichž mají právo hospodařit Lesy České republiky. V memorandu se mimo jiné obě strany společně zavazují, že budou hledat vhodné lokality, ve kterých by připadala v úvahu příprava, výstavba a provozování větrných elektráren.
„Uvědomujeme si, že dekarbonizace, energetická bezpečnost a soběstačnost vyžadují společný přístup. Naším úkolem v rámci uvedené spolupráce je ověřit technické, environmentální a ekonomické podmínky pro vybudování větrných elektráren na lesních pozemcích,“ uvedl generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík.
Dodal, že už nyní ČEZ a Lesy České republiky společně hledají vhodné lokality, kde by bylo možné vybudovat pilotní projekty. Prioritně se bude podle Šafaříka jednat o hospodářské lesy, tedy porosty s nižší ekologickou hodnotou. „Spolupracujeme ale i na dalších projektech, například fotovoltaických elektrárnách na našich budovách,“ doplnil.
Mezi regiony s dostatečným větrným potenciálem patří podle Lesů ČR a společnosti ČEZ zejména Vysočina, některé oblasti Moravskoslezského, Pardubického nebo Libereckého kraje. V případě umístění elektráren v lesích se může také jednat o oblasti po kalamitní těžbě nebo takzvaná bezlesí, tedy plochy, na kterých byl les v minulosti vykácen, a nový už nebude vysázen.
Mohlo by vás zajímat
„Přístupu Lesů ČR k rozvoji moderní energetické infrastruktury si velmi vážíme. Najít vyhovující lokalitu pro výstavbu větrné elektrárny je klíčové a zároveň to není jednoduché. Nejde přitom pouze o vhodné přírodní podmínky z hlediska větrnosti, vždy chceme být také v souladu s místními. Vnímáme, že určujícím faktorem pro přijetí větrných elektráren je i vzdálenost od nejbližších obydlí,“ poznamenal člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.
Doplnil, že právě lesy jsou cestou, jak výrobny bezemisní elektrické energie situovat do míst více akceptovatelných obyvatelstvem. Aktuálně provozuje Skupina ČEZ v Česku dva větrné parky o celkovém výkonu přes osm megawatt (MW). Ekologickou energii z větru vyrábí dvojice strojů ve Věžnici na Vysočině a v Janově u Litomyšle. Další větrné elektrárny má ČEZ také ve Francii a v Německu. V parcích Zagelsdorf v Braniborsku a Mengeringhausen v Hesensku provozuje ČEZ osm větrných turbín, které jsou umístěny právě v lesích.
Lesy České republiky obhospodařují více než 1,2 milionu hektarů lesního majetku ve vlastnictví státu a mají na starosti více než 38 tisíc kilometrů vodních toků a bystřin.