INZERCE

Dodavatelů elektřiny je na trhu víc než dost, zákazník má možnost volby. Foto: Pixabay

ČEZ a innogy navyšují podíly na prořídlém trhu s elektřinou a plynem

ČEZ znovu posiluje na trhu s elektřinou v České republice, innogy mírně expanduje na trhu s plynem. Odchod zákazníků od bývalých monopolů se tedy zastavil a nabral zpětný chod. Jedná se o loňské výsledky, ve kterých se ještě plně neprojevil kolaps Bohemia Energy, Lumiusu a dalších dodavatelů.

Podle aktuální statistiky za rok 2021, kterou Ekonomickému deníku poskytl správce energetického trhu OTE, zůstává nejsilnějším hráčem na trhu s elektřinou ČEZ Prodej s podílem 34,5 procenta na objemu dodané elektrické energie. Jeho podíl roste od roku 2019, kdy měl jen něco přes 30 procent trhu. Díky expanzi v sektoru domácností roste také innogy, které během tří let navýšilo tržní podíl ze 4 na 6 procent. Posiluje také Pražská plynárenská a Engie Energy Management.

Podíly na dodávce elektřiny koncovým zákazníkům v roce 2021. Zdroj: OTE

Pozice ztrácel naopak E.ON, který omezil svou působnost na trhu s elektřinou pro velké odběratele; během dvou let tak klesl z 19,6 na 15,6 procenta. Výraznější pokles lze sledovat také u společností Bohemia Energy či Amper Market. Zmíněná Bohemia Energy včetně čtyř dceřiných firem nezvládla růst cen energií na velkoobchodním trhu a tak v loňském říjnu ukončila činnost. Lumius, který měl silnou pozici hlavně v segmentu velkoodběratelů, na trhu skončil v lednu.

Vývoj na trhu s plynem

Na trhu s plynem se zastavil dlouhodobý trend klesajícího podílu skupiny innogy (dříve RWE). Ta v roce 2010 držela ještě 60 procent trhu, v roce 2019 to bylo už jen 27 procent. Loni si innogy polepšilo na 29,9 procenta. Mírnější posilování lze vysledovat také u společností ČEZ Prodej a Veolia Komodity ČR. Dvojkou na trhu zůstává Pražská plynárenská, jejíž podíl se z dlouhodobého pohledu příliš nemění.

Podíly na dodávce zemního plynu koncovým zákazníkům v roce 2021. Zdroj: OTE

Z podobného důvodu jako v případě elektrické energie klesl i na trhu s plynem podíl společnosti E.ON Energie (z 8,4 na 7,6 procenta). Výrazně své působení na českém trhu omezila slovenská SPP CZ (z 3,1 procenta v roce 2019 na loňských 1,3 procenta). Mírnější snížení tržního podílu lze v loňských výsledcích nalézt také u dodavatelů Lama Energy, Bohemia Energy a EP Energy Trading.

Na českém energetickém trhu se v poslední době hodně rušno. Jak jsme uvedli v lednu, správce trhu OTE loni zaregistroval skoro 714 tisíc změn dodavatele elektřiny a 385 tisíc změn dodavatele zemního plynu. Jedná se o rekordní hodnoty, které navýšil masivní úprk zákazníků z finančně nevýhodného režimu dodavatele poslední instance.

Od října do prosince loňského roku totiž pod tlakem rostoucích cen na velkoobchodním trhu muselo ukončit činnost třináct dodavatelů energií včetně známého případu Bohemia Energy. Další pády dodavatelů následovaly v letošním roce, vedle řady menších firem zkolaboval také jeden významný dodavatel velkým odběratelům z řad průmyslu, služeb a veřejného sektoru – Lumius.

David Tramba