Středa, 25. května, 2022

Cestující v Ústeckém kraji budou vozit autobusy z Turecka

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústecký kraj uzavřel smlouvu na dodávku až devadesáti autobusů s tureckou firmou Otokar, která vyhrála výběrové řízení. Hodnota zakázky je 410 milionů korun. Autobusy nahradí vozy, které si nyní Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK) půjčuje. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Milan Šlejtr.

Turecká firma Otokar vyhrála výběrové řízení na dodávku autobusů dlouhých deset a půl metru. „Cena jednoho autobusu je i s daní zhruba 4,5 milionu korun. Dodávku prvních očekáváme na začátku února 2023,“ uvedl Šlejtr. Tyto autobusy budou jezdit hlavně v oblasti Litoměřic, Loun a Bíliny.

Před podpisem smlouvy je zakázka na třináctimetrové autobusy, které budou jezdit na Šluknovsku. Tam doposud dopravu zajišťovala společnost Autobusy Karlovy Vary. Od 1. července ji nahradí krajský dopravce, který si zatím bude muset autobusy půjčit. „Soukromý dopravce nepotvrdil zájem pokračovat v této oblasti, proto provoz od července zajistíme my,“ uvedl Šlejtr. Původně oblast zajišťovalo třináct autobusů, DSÚK si půjčí osm větších.

Dopravní společnost aktuálně vlastní 71 autobusů Scanie a 15 autobusů Iveco. „Nyní čekáme ještě na dodávku pěti dalších vozů. Výhledově ukončíme pronájmy autobusů, čímž by klesla cena dopravního výkonu zhruba o tři koruny,“ uvedl Šlejtr. „Pokud by se vše podařilo, do konce příštího roku budeme provoz na všech linkách zajišťovat vlastními vozy,“ dodal.

Vedení Ústeckého kraje očekává, že díky tomu klesnou náklady na dopravu. „Půjčka autobusu není lukrativní,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS). Ročně za pronájem vozů kraj zaplatí téměř 90 milionů korun.

Založením vlastního dopravního podniku krajská samospráva reagovala v roce 2017 na potíže v autobusové dopravě v souvislosti s vládním nařízením o zvýšení platů řidičů. Krajský dopravce postupně převzal provoz na Ústecku, Děčínsku, Litoměřicku, Lounsku, v okolí Litvínova, Bíliny a Dolního Poohří a na Žatecku. Jako subdodávku provozuje linky na Podbořansku.

Se zajištěním linek problémy podle Šlejtra nejsou. „Máme naplněné stavy řidičů. Potýkáme se sice s dlouhodobou nemocností, ale daří se nám zatím vždy odjet všechny spoje. Snad se nám to podaří také na Šluknovsku,“ uvedl ředitel. Mezi řidiči jsou i ženy a aktuálně také pět cizinců. “Dva jsou v důchodovém věku, další tři z Ukrajiny zatím nedostali povolávací rozkaz, jsme připraveni jim pomoci, pokud by byla taková potřeba,“ dodal Šlejtr.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter