INZERCE

Model budoucího úložiště energie s plynovými turbínami, které staví skupina Decci u Vraňan na Mělnicku. Foto: Decci (tisková zpráva)

Čeští investoři ze skupiny Decci postaví na Mělnicku zatím největší bateriové úložiště energie

Energetická skupina Decci zahájila výstavbu moderního zdroje podpůrných služeb o celkovém výkonu 30 megawattů. Projekt s názvem Energy nest má být zprovozněn v květnu 2024. V okamžiku uvedení do provozu se stane flexibilním energetickým zdrojem s největším bateriovým úložištěm v České republice, uvádí Decci v tiskové zprávě.

Součástí hybridního zdroje budou bateriové úložiště s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatthodin a spalovací turbíny na zemní plyn s celkovým výkonem 30 MW. Tato zařízení, technicky odvozená od leteckých motorů, zajistí vysokou úroveň flexibility výkonu při minimálních provozních nákladech. Hybridní zdroj bude schopen poskytovat jakoukoliv kombinaci služeb systémové rovnováhy pro společnost ČEPS až do celkového výkonu 30 MW.

Energetický zdroj Energy nest vyroste v katastru obce Vraňany na Mělnicku. Tedy v blízkosti velké fotovoltaické elektrárny o výkonu 35 megawattů, kterou skupina Decci postavila během let 2009 a 2010. Generálním dodavatelem nového plynového zdroje s bateriovým úložištěm je společnost Siemens, dodavateli technologií jsou britská společnost Centrax (turbíny s rychlým startem) a německá SMA Altenso (baterie a střídače).

Prostor však dostávají také čeští experti. Konkrétně Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT pro projekt vyvíjí řídicí algoritmy na bázi strojového učení. „Hybridní zdroj Energy nest díky bateriovému systému akumulace energie umožňuje regulační výkon požadovaný provozovatelem přenosové soustavy uvolnit okamžitě. Omezená výdrž úložiště je kompenzována zapojením spalovacích turbín s rychlým startem, vysokou výkonovou dynamikou a nízkými emisemi,“ uvedla členka představenstva firmy E.nest Energy Darina Merdassi.

Bateriový systém. Foto: ČEZ

Technologické řešení Energy nest je navrženo tak, aby v budoucnu bylo možné jako palivo využívat místo „fosilního“ zemního plynu zelený vodík. Koncept hybridního zdroje tak bude odpovídat požadavkům Evropské unie v oblasti klimatu.

Skupina Decci se aktivně účastnila solárního boomu let 2009 až 2010, kdy postavila fotovoltaické elektrárny FVE Czech (6,1 MW) u Smiřic u Hradce Králové a FVE Czech Novum (35,1 MW) u Nové Vsi na Mělnicku. Vlastníkem firmy Decci je skupina českých podnikatelů, největší podíly zde podle Evidence skutečných majitelů firem mají Jarmil Šeba a Roman Vondráček (shodně po 26 procentech akcií).

Zájem o stavbu velkých bateriových úložišť v posledních letech v Česku roste; zvyšující se výkon větrných a solárních elektráren ve střední Evropě totiž zvyšuje nároky na udržování stability elektrizační soustavy. Zatím největší takové zařízení s kapacitou 7,45 MWh postavila SUAS Group na Sokolovsku, překonat ji brzy má ČEZ s bateriovým úložištěm o kapacitě 9,45 MWh na Ostravsku.

David Tramba