INZERCE

Plynová elektrárna Leipheim u německého Ulmu. Foto: EPH

Čeští investoři dokončují 300MW plynovou elektrárnu na jihu Německa. Sloužit bude jako záložní zdroj

Firma, za kterou stojí české podnikatelské skupiny EPH a PPF, hlásí dokončení elektrárny Leipheim. Zařízení ležící nedaleko Ulmu v jižním Německu bylo poprvé – po úspěšném spuštění plynové turbíny – připojeno k síti. Jak dále uvedlo EPH v tiskové zprávě, výstavba plynové elektrárny vyšla celkem na 280 milionů eur (6,6 miliardy korun).

Investorem je společnost LEAG, která je obecně známa hlavně jako vlastník hnědouhelných lomů a elektráren v Sasku a Braniborsku. LEAG má od roku 2016 dva akcionáře s 50procentním podílem, kterými jsou Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a společnost PPF Investments, kterou kontrolují dědicové zemřelého Petra Kellnera.

Plynová elektrárna Leipheim s instalovaným výkonem 300 MW bude sloužit jako záložní zdroj energie a bude udržovat stabilitu sítě, kterou v této části Německa provozuje společnost Amprion. Plně k dispozici bude nejpozději od letošního léta.

Elektrárna je navržena tak, aby mohla v budoucnu přejít ze spalování „fosilního“ zemního plynu na vodík. „LEAG tak v praxi potvrzuje, že jeho strategie přechodu od uhelné energetiky založené na těžbě a spalování hnědého uhlí k plně bezuhlíkovým nebo nízko emisním zdrojům je reálná a firma je schopna postupně naplnit své ambiciózní cíle. LEAG tak naplňuje svůj dlouhodobý strategický cíl – snižování emisí skleníkových plynů při zachování vysoké flexibility svých zdrojů a stability dodávek elektřiny,“ uvedl k projektu generální ředitel společnosti EP Power Europe Jan Špringl.

Jedná se tak o další přírůstek v portfoliu elektráren skupiny EPH. Naposledy EPH prostřednictvím dceřiné společnosti EP Netherlands koupila v lednu plynové elektrárny Sloe (870 MW) a Rijnmond (800 MW). S celkovým instalovaným výkonem 1670 MW se EPH stala významným hráčem na nizozemském energetickém trhu.

Energetický a průmyslový holding (EPH) se skládá ze dvou klíčových divizí – EP Infrastructure se zaměřením na regulovaná aktiva (plynovody, rozvodné sítě, zásobníky plynu a teplárny) a EP Power Europe zaměřené na výrobu elektřiny. Elektrárny skupiny EPH mají celkový instalovaný výkon 14 000 MW. Skupina působí na devíti evropských trzích – v Německu, na Slovensku, v Itálii, Švýcarsku, Velké Británii, Irsku, České republice, Francii a nově také v Nizozemsku.

(dtr)