Někdo má už jasno, jiní do poslední chvíle vyjednávají. Čerstvě zvolení europoslanci ladí, ve kterých frakcích a evropských výborech chtějí v novém Evropském parlamentu působit. Ekonomický deník oslovil několik z nich. Zatímco například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) uvedl, že podle očekávání pokračuje ve frakci Evropské lidové strany (EPP), europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) nějakou chvíli jasno neměla. Nakonec po třech týdnech jednání opět zakotvila v Greens/EFA. Europoslanci Ondřej Krutílek, Veronika Vrecionová či Alexandr Vondra (všichni ODS) počítají s frakcí Evropští konzervativci a reformisté (ECR).
O překvapení se postaral šéf hnutí ANO Andrej Babiš, když oznámil vystoupení hnutí z frakce Obnova Evropy (Renew Europe) a spekuluje se, že vstoupí do nové frakce, zřejmě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem nebo francouzskou političkou Marine Le Penovou.
Současné přeskupování sil bude podle europoslance Krutílka náročné zejména pro stávající předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou (frakce EPP), a to ve chvíli, kdy bude chtít obhájit svou pozici. „Aby se rozhodla, s kým poskládá většinu a kdo ji v polovině července v parlamentu podpoří,“ uvedl.
Na jmenování Ursuly von der Leyenové šéfkou Evropské komise na další pětileté období se už dohodli v pátek na summitu prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, informovala o tom v pátek agentura Reuters. Novým předsedou Evropské rady se má stát portugalský premiér António Costa a šéfkou zahraniční politiky EU estonská premiérka Kaja Kallasová.
První plenární zasedání nového Evropského parlamentu se uskuteční od 16. do 19. července. Plénum by mělo určit také, jaké výbory budou v rámci Evropského parlamentu fungovat a jak budou velké. Frakce by měly být ustanoveny do 4. července.
V pravé části spektra to „bublá“
Po evropských volbách se jako nejsilnější vyprofilovala lidovecká frakce EPP se 189 křesly, druhá v pořadí je frakce socialistů a demokratů S&D se 136 křesly a konzervativní frakce ECR získala 83 křesel. Liberální Obnova Evropy, Renew Europe, je se 74 křesly čtvrtá. „Většina, která by potenciálně měla podpořit novou šéfku nebo šéfa Evropské komise, je menší než před pěti lety,“ zmínil Krutílek.
V pravé části spektra to začíná podle něj „bublat“. „Máme Identitu a demokracii (ID), ze které musela před volbami odejít Alternativa pro Německo (AFD). Máme teď potenciální novou frakci, do které bude mířit Andrej Babiš. A tohle je za mě vlastně docela silný signál pro to, aby se ten mainstream, čili EPP, S&D a Renew bavili i s těmi rozumnějšími. Za ně považuji především Evropské konzervativce a reformisty, kteří se stali třetí nejsilnější frakcí,“ dodal.
Ke vzniku dalšího možného uskupení na evropské půdě také konstatoval, že se kvůli tomu bude zužovat prostor pro vyjednávání a kompromis, a to za předpokladu, pokud by zůstávaly skupiny na svých pozicích. Například zastávaly tvrdý euroskepticismus se snahou „torpédovat“ úplně vše.
Jednání ale ještě neskončila. Europoslankyně Gregorová v současnosti vyjednává o podobě užší spolupráce s hnutím Volt, které po hlasování členské základny míří taktéž do Greens/EFA a se kterým Piráti sdílí podle jejich vyjádření zásadní liberální proevropské hodnoty.
„Po intenzivních jednáních napříč Evropským parlamentem jsem přesvědčená, že se mi pirátský program podaří nejlépe prosazovat ve frakci Greens/EFA. Naše spolupráce funguje velmi dobře a Pirátské značce jsme tam s kolegy v uplynulém období vydobyli silné jméno a také dlouhodobě výhodnou dohodu, budu tedy nejen ve výborech, které chci, ale budu v nich mít i silnou pozici,” oznámila Gregorová.
Rozdělování výborů
V jednotlivých frakcích se aktuálně řeší i možné obsazení výborů. Rozdělení poslanců ve výborech, včetně struktury výborů samotných, potvrdí první štrasburské plénum. Tomáš Zdechovský se chce soustředit na kontrolu evropských financí ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), kde by rád za EPP získal funkci koordinátora. To je pro něj prioritou. Usiluje o místo ve výboru pro zahraničí věci (AFET) a v podvýboru pro bezpečnost a obranu (SEDE).
Ondřej Krutílek uvedl, že měl vždy zájem o výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) či výbor pro dopravu a cestovní ruch (TRAN). „Konkrétní ale více nebudu,“ sdělil.
Gregorová chce být i nadále členkou výboru pro mezinárodní obchod, kde má zájem pokračovat v práci na tématech kyberbezpečnosti, tlaku třetích zemí na evropský trh či obchodu se sledovacími technologiemi.
Europoslankyně míří podle informací Pirátů také do výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Zde chce pracovat na hybridních hrozbách a dezinformacích. „V rámci vyjednávání se mi podařilo dostat také do třetího plnohodnotného výboru, což je unikátní, a to pro průmysl, výzkum a energetiku, v němž byl v minulém období můj kolega Mikuláš Peksa. Výbor bude hrát stále důležitější roli v oblasti evropské bezpečnosti i obranné pomoci Ukrajině, je tedy perfektním spojením na můj hlavní výbor pro mezinárodní obchod,” dodala Gregorová.
Být ve vyjednávání sama za sebe podle ní se ukázalo i jako jistá výhoda ve flexibilitě. Jak uvedla, kromě Greens/EFA, kde doposud Piráti působili, jednala i s liberály z Renew. „A oslovila mě i frakce socialistů a demokratů. Bohužel se ukazuje, že rozštěpenost Renew mezi prozápadní liberály a až konzervativní populisty je oslabuje v jednání,“ zmínila.
Tereza Čapková