INZERCE

Autoritativní vládce Recep Tayyip Erdoğan je v čele Turecka již od roku 2003. Nejprve jako premiér, od roku 2014 jako prezident. Foto: Pixabay (autor Gerd Altmann)

Čeští daňoví poplatníci zde přišli o 12 miliard. Teď má problémová elektrárna Adularya nového vlastníka

Turecký státní fond TMSF dokončil prodej společnosti Adularya Enerji. Proč by nás to mělo zajímat? Vazba tohoto zamotaného příběhu na Česko je více než silná. Jedná se o společnost, která si u českých dodavatelů objednala uhelnou elektrárnu a výsledkem je nefunkční paskvil. Zatímco Česká exportní banka a EGAP na tomto obchodním případu prodělaly miliardy korun, turecký stát na prodeji vydělal.

Zprávu přinesl web Sözcü a následně ji převzala další turecká média. Společnost Adularya Enerji původně vlastnila podnikatelská skupina Naksan, avšak režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana ji v roce 2016 znárodnil kvůli údajnému zapojení vlastníků, rodiny Nakibogluových, do neúspěšného pokusu o státní převrat. Státní fond pojištění vkladů (TMSF) po několika neúspěšných pokusech vypsal letos v červnu soutěž na prodej elektrárenské firmy znovu. Tentokrát to vyšlo.

Minimální vyvolávací cena za nespuštěnou elektrárnu, přilehlý uhelný lom, nemovitosti i licence na těžbu uhlí byla stanovena na 1,715 miliardy tureckých lir. Soutěž vyhrála firma Doruk Madencilik ze skupiny Yildizlar SSS Holding s nabídkou zhruba 3,3 miliardy tureckých lir (v přepočtu 4 miliardy korun). V minulých dnech byla transakce vypořádána a elektrárnu Adularya převzal nový vlastník.

Z pohledu turecké vlády se jedná o téměř čistý výnos. Naopak Česko na celém případu prodělá, a to hodně. České exportní bance (ČEB) se v únoru podařilo prodat pohledávku za společností Adularya, ale za necelé dvě miliardy korun. Původní objem úvěru však dosahoval téměř 11 miliard korun, po připočtení ušlých úroků se dohromady jedná o 14 miliard. Výši ztráty z tohoto neslavného obchodního případu není těžké dopočítat. Teprve v říjnu se ČEB dohodl s pojišťovnou EGAP na tom, jak se o miliardovou ztrátu podělí.

Pohledávku ČEB koupil ve výhře ve veřejné soutěži turecký Yildizlar SSS Holding. Ekonomický deník na jméno nabyvatele zakázky upozornil již v lednu. Jedná se o soukromou podnikatelskou skupinu rodiny Yildizů, působící v oborech výroby keramiky, těžebního průmyslu, energetiky a paliv, stavebnictví a cestovního ruchu. Yildizové mají na rozdíl od Nakibogluových blízko k vládnoucímu režimu prezidenta Erdoğana.

Vadné kotle z Rakouska

Kauze uhelné elektrárny Adularya (známé též jako Yunus Emre) se Ekonomický deník opakovaně věnoval. Loni v dubnu jsme informovali o dvou protikladných příbězích, které zkoušejí objasnit, proč turecká elektrárna nefunguje. S tímto problémem se bude muset vypořádat také nový vlastník Adularye.

Podle první verze postavil ostravský holding Vítkovice špatně fungující elektrárnu, pořídil do ní vadné kotle od rakouského výrobce a vinu hází na tureckou stranu. Podle druhé se naopak Vítkovice staly obětí neseriózních tureckých partnerů, kteří za odvedenou práci neplatili a znehodnotili kotle dodávkou nekvalitního uhlí.

Podle technických expertů, kteří se na stavbě uhelné elektrárny Adularya podíleli a se kterými měl autor článku v minulých letech možnost hovořit, je problém hlavně v kotlích, které dodal rakouský výrobce Andritz. Důkazem může být fakt, že jiné uhelné elektrárny podobného stáří a výkonu v okolí turecké Ankary spolehlivě fungují. Rozdíl byl pouze v tom, že měly jiného generálního dodavatele a kotel od jiného výrobce.

Rozestavěná elektrárna Adularya na fotografii v roce 2014. Zdroj: Tisková zpráva spol. Vítkovice

Kauza Adularya: časová osa

  • 2009 – Počáteční přípravy projektu turecké elektrárny, nejprve v režii české společnosti Ferrit a slovenské BTG Energy. Ty později přizvou většího a silnějšího partnera: Vítkovice.
  • Duben 2010 – Zakázka podepsána, hnědouhelnou elektrárnu Adularya (Yunus Emre) postaví konsorcium vedené společností Vítkovice Power Engineering (VPE).
  • Srpen 2010 – Podle uzavřené smlouvy zajistí financování projektu Česká exportní banka. Turecká Adularya Enerji je příjemcem úvěru a investorem. O něco později dohodnuto pojištění od státní pojišťovny EGAP.
  • Prosinec 2010 – Podpis smlouvy za 68 milionů eur, podle níž dva kotle dodá rakouský Andritz.
  • Únor 2012 – Zahájení výstavby elektrárny Adularya včetně přilehlého lomu na uhlí.
  • Květen 2014 – ČEB dočasně pozastavila čerpání půjčky na stavbu elektrárny kvůli sporu investora a dodavatelů o výši dodatečných nákladů.
  • Leden 2016 – První spuštění bloku A elektrárna Adularya. Po několika týdnech musel být odstaven kvůli problémům s hromadícím se popelem v kotli.
  • Duben 2016 – Vítkovice Power Engineering přestávají platit své závazky, první věřitel podává insolvenční návrh k soudu. Druhý neúspěšný pokus spustit blok A.
  • Červen 2016 – Odjezd většiny českých zaměstnanců a kontraktorů z elektrárny Adularya.
  • Červenec 2016 – Neúspěšný pokus o státní převrat v Turecku. Jednoho z majitelů holdingu Naksan zatkla turecká policie, dceřiné firmy včetně Adularye převzali státní správci.
  • Srpen 2016 – Vítkovice Power Engineering skončily v úpadku, insolventní jsou i další dceřiné firmy holdingu Vítkovice.
  • Říjen 2017 – Expertní zpráva zpracovaná pro ČEB a EGAP potvrdila, že problém je v konstrukci kotle, al také ve špatném namletí uhlí.
  • Prosinec 2017 – Česká exportní banka nahlásila elektrárnu Adularya jako pojistný případ, uhradit jej má EGAP. Ten to však odmítl.
  • Září 2019 – Premiér Andrej Babiš řešil s tureckým prezidentem Erdoğanem osud elektrárny. Turci znovu nabízejí Čechům, ať elektrárnu převezmou, ale těm se do toho nechce.
  • Listopad 2020 – Česká exportní banka spustila prodej pohledávky za firmou Adularya Enerji (úvěr za 433 milionů eur plus příslušenství 120 milionů eur).
  • Únor 2022 – Prodej pohledávky za cca 2 miliardy korun turecké podnikatelské skupině Yıldızlar SSS Holding.
  • Červen 2022 – Turecký státní fond TMSF vypsal soutěž na prodej zabavené firmy Adularya Enerji.

David Tramba