Ani koronavirová epidemie neodradila české podniky a domácnosti od změny dodavatele elektřiny či zemního plynu. Během prvního pololetí letošního roku odběratelé převedli k jinému dodavateli přes 262 tisíc odběrných míst na elektřinu a téměř 114 tisíc odběrných míst na zemní plyn. V prvním případě zákazníci odcházejí nejvíc od skupin ČEZ a E.ON, ve druhém od innogy.

Oproti loňskému prvnímu pololetí se zájem měnit dodavatele energie příliš nezměnil. Tehdy došlo k převodu 278,5 tisíce odběrných míst v elektrické rozvodné síti a 109 tisíc v plynovodní. Zájem domácností o změnu dodavatele zůstal stabilní, naopak firmy měnily dodavatele méně často. Například u největších odběratelů nastal pokles z 3144 na 2708 změn v případě elektřiny a z 744 na 564 změn v případě plynu.

Jak lze vyčíst z detailních statistik operátora trhu OTE, na trhu s elektřinou i plynem nejvíc v posledních třech měsících posilují dodavatelé Armex Energie, Kolibřík energie a TGC Energie (tyto firmy jsou navzájem majetkově propojeny). Společnost innogy Energie sice získala šest tisíc nových odběrných míst na elektřinu, ale na trhu s plynem jich od začátku roku 16 tisíc ztratila. MND dál roste na trhu s elektřinou, naopak v plynárenství se její růst téměř zastavil.

Další pohyby na trhu mohou nastat v souvislosti s letošním skokovým růstem cen elektrické energie plynu na evropských burzách. Do výhody se dostanou dodavatelé, kteří stihli energii nakoupit včas a za dobrou cenu. Případně ti, kteří budou při navyšování cen umírněnější než jejich konkurenti. Zatímco na velké odběratele již zdražení dopadlo, maloodběratelé jej zaznamenají zřejmě až na konci roku.

David Tramba

Mohlo by vás zajímat