Český zbrojní průmysl si vede rok od roku lépe. Dodává nejen vojenská letadla do USA a Iráku, ale také pistole na tři kontinenty nebo vysoce pokročilé elektronické systémy vojenským silám NATO.
V posledních měsících a letech české zbrojařské firmy stále aktivněji a úspěšněji působí na zahraničních trzích. AERO Vodochody, LOM Praha, Česká zbrojovka, Excalibur Group, ERA, RETIA, TATRA TRUCKS nebo Sellier & Bellot jsou jedny z řady úspěšných českých firem se zbrojní výrobou.
Česká vojenská letadla do Spojených států a Iráku
Nejprve několik čísel. Podle Výroční zprávy o kontrole vývozu zbraní Česká republika vyvezla v roce 2013 do zahraniční vojenský materiál v hodnotě 7,4 miliardy Kč, v roce 2012 to bylo 6,7 miliardy Kč a v roce 2011 4,5 miliardy Kč.
Mohlo by vás zajímat
Letošní zprávu o vývozu zbrojního materiálu si přečteme až v červenci letošního roku, zbrojní vývoz však nepochybně dosáhne nových výšin. Slibují to dohodnuté i realizované zbrojní obchody českých firem. Nejprestižnějším a největším zbrojním obchodem je prodej lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA do Spojených států a Iráku. Obchod realizuje AERO Vodochody společně s Ministerstvem obrany ČR.
Podle informací z poloviny minulého roku americká firma Draken International projevila zájem až o 28 letadel L-159 ALCA z přebytků Armády ČR. Celková cena obchodu dosahuje 500 milionů Kč. Prozatím je dohodnutá dodávka 14 strojů.
Draken International je největší poskytovatel podpory taktického leteckého výcviku Ozbrojeným silám Spojených států. Dohoda navíc pokládá základ pro strategické partnerství mezi AERO Vodochody a Draken International, což může vyústit v další zajímavé zakázky.
Na spadnutí je rovněž dodávka 15 letadel L-159 ALCA do Iráku. Aero do Iráku dodá letouny včetně pozemního vybavení, náhradních dílů, simulátoru, školicích a výcvikových pomůcek, zbraní a munice. Podle Ladislava Šimka, prezidenta AERO Vodochody, se do realizace komplexního obchodu zapojí až 37 českých firem. Celková cena obchodu dosahuje 750 milionů Kč.
Česká zbrojovka boduje
Dařilo se také České zbrojovce. Tradiční výrobce pistolí a pušek dodá Egyptu 129 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. Výše zakázky je „několik desítek milionů dolarů“
Se svou nejnovější pistolí CZ P-09 uspěla Česká zbrojovka i v Mexiku. Příslušníci mexické federální policie dostanou 5000 pistolí CZ P-09 a také 2600 útočných pušek CZ 805 BREN. Mexičané za zbraně a příslušenství české firmě zaplatí 180 milionů Kč.
Ke svému si v Egyptě přišel i tradiční český výrobce nábojů Sellier & Bellot. Ten získal v Egyptě zakázku na 10 milionů nábojů ráže 9 mm. V objemu výroby brokových, pistolových a kulových nábojů je přitom česká firma s francouzskými kořeny Sellier & Bellot spolu s partnery celosvětově na druhém místě.
Česká zbrojovka rovněž dodá slovenské armádě 688 kusů útočných pušek CZ 805 BREN a stejný počet pistolí CZ 75 za cenu 90 milionů dolarů. Na Slovensku se navíc rozbíhá tendr na nákup 49 000 pistolí pro slovenské ozbrojené složky. Česká zbrojovka přitom není rozhodně bez šance. Stejně tak je pravděpodobné kompletní přezbrojení slovenské armády na útočné pušky CZ 805 BREN.
Ještě zajímavější kontrakt se pro Českou zbrojovku rýsuje v Indii. Útočná puška CZ 805 BREN je mezi čtveřicí finalistů v tendru na novou standardní útočnou pušku indické armády.
V případě úspěchu Česká zbrojovka do Indie pošle 66 000 pušek CZ 805 a dalších 220 000 vyrobí v Indii v licenci. Pokud novou zbraň přijmou také indické polovojenské jednotky a policie, počet licenčně vyrobených zbraní se může dokonce zdvojnásobit.
Vojenská vozidla, tanky i transportéry
Začíná se opět dařit i českému „rodinnému stříbru“ firmě TATRA TRUCKS, výrobci legendárních vozidel Tatra. Kopřivnický podnik dodal v minulém roce do Saudské Arábie 300 vozidel. V současné době se podle Petra Rusky, šéfa kopřivnické Tary, v této arabské zemi rýsují další zajímavé exportní možnosti.
V letošním roce poputuje 336 tatrovackých vozidel do Indie. V roce 2016 je ve hře dodávka dalších 700 vozidel. Zajímavé obchodní příležitosti nabízí i servis a dodávky náhradních dílů. Vždyť v indické armádě jezdí více než 7000 vozidel kopřivnické firmy, kterým je nutno poskytovat servis a údržbu.
Aktivní na světových trzích je Excalibur Group. V posledních měsících firma se sídlem v Praze poslal do Afriky 16 renovovaných tanků, bojových vozidel pěchoty a raketometů z dob Sovětského svazu. Do Iráku také v nedávné době putovalo „více než sto“ tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty BVP-1 „za několik stovek milionů korun.“ V současné době Excalibur Group plánuje prodat dalších 250 bojových vozidel pěchoty Iráku. Jde o vozidla, které firma v roce 2010 koupila ze Švédska.
Excalibur Group je i aktivní na poli vývoje. Firma například vyvíjí bojové vozidlo pěchoty Šakal – hluboce modernizované sovětské vozidlo řady BVP-1/2. Po světě jezdí tisíce původních vozidel BVP-1/2. Unikátní česká modernizace tak není rozhodně bez šance.
Pražská firma navíc získala od americké General Dynamics Land Systems a její rakouské pobočky Steyr exkluzivitu k licenční výrobě transportérů Pandur pro vybraná teritoria východní Evropy a Asie, a to až do roku 2039.
Vrtulníky a motory
V médiích poněkud neviditelnou, ale významnou firmou je LOM Praha. Podnik se specializuje na renovaci a modernizaci ruských vrtulníků Mi-8/17 a Mi-24, včetně renovace a modernizace pohonných jednotek.
V nedávné době například LOM Praha modernizovala vrtulníky afghánské armády. V roce 2013 podnik opravil kolem 80 motorů a přes sto reduktorů (převodovek) vrtulníků z celého světa. LOM PRAHA se díky rozsáhle sbírce certifikátů pyšní světově unikátním postavením. Na rozdíl od jiných firem dokáže provést kompletní generální opravu nebo modernizaci vrtulníků Mi-17/171/24/35.
Firma například dokončila unikátní modernizaci vrtulníků pro Armádu ČR a nyní modernizaci nabízí i zákazníkům z dalších zemí.
Za připomenutí jistě stojí skutečnost, že LOM Praha poskytuje unikátní komplexní výcvik pro piloty vrtulníků Mi-8/17 v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. Centrem prošli mimo jiné piloti vrtulníků z Polska, Venezuely nebo Afghánistánu.
Špičkové elektronické systémy
Prestižní zakázku získala v minulém roce společnost ERA z Pardubic. ERA dodá pro potřeby vojsk Severoatlantické aliance dvě mobilní soupravy pasivního sledovacího systému VERA-NG a logistickou podporu na 10 let, včetně školení operátorů. Finanční výše obchodu dosahuje stovky milionů Kč.
Zajímavá budoucnost se rýsuje pro další pardubickou firmu RETIA působící v oblasti radarů, vojenské elektroniky a záznamových systémů. Firma vyvezla v roce 2013 do zahraniční vojenský materiál za bezmála 200 milionů Kč.
Mezi nejvýznamnější úspěchy firmy RETIA patří dodávky radarů do Asie včetně prodeje licence a dodávek modernizačních zástavbových sad. Jde o modernizaci starších radarů sovětské výroby P-18, která se týká řádově desítek kusů.
Další dlouhodobou zakázku představují dodávky pozemních komponent pro systém sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Survillance) budovaný v rámci NATO. Pro firmu EADS-CASSIDIAN za tímto účelem RETIA vyrábí kontejnery se speciálním elektronickým vybavením.
Jan Grohmann, Armádní noviny