INZERCE

Kdo z českých europoslanců je doopravdy nejlepší?

V květnu nás čekají další volby. Tentokrát půjdou Češi vybrat své zástupce do Evropského parlamentu. Kdo v něm vlastně reprezentuje Českou republiky dnes a jak si vedou? Mají různá hodnocení europoslanců vůbec nějakou výpovědní hodnotu?

Volby, které Evropskou unii v květnu čekají, mohou trvale změnit její tvář. Podle nové studie mohou euroskeptické strany obsadit až třetinu křesel Evropského parlamentu. A to navzdory tomu, že podle posledních průzkumů většina Čechů k eurovolbám ani nepřijde a o své europoslance se příliš nezajímá, či je vůbec nezná. Co naplat, že jsou čeští europoslanci šestou nejproduktivnější národností ze všech osmadvaceti členských států, alespoň podle dat z renomovaného webu MEPranking.eu. Jak se vlastně v hodnocení europoslanců vyznat?

Problém interpretace

V mediích asi nejcitovanější hodnocení europoslanců najdeme právě z webu MEPranking.eu, které zohledňuje několik faktorů. Za prvé sleduje docházku europoslanců, jejich aktivitu (předkládání parlamentních zpráv a projevů stanovisek, ale i aktivitu na Twitteru) a množství předložených pozměňovacích návrhů. Zároveň jsou lépe hodnocení ti poslanci, kteří zastávají další role v orgánech parlamentu. Nejdůležitějším faktorem pro mepranking.eu je právě docházka.

 

Zdroj: MEPranking.eu

Nejen proto by se informace získané z mepranking.eu měly interpretovat jako produktivita nebo lépe aktivita, nikoliv jako důkaz kvality nebo reálného přínosu jednotlivců. Navíc se nehodnotí individuální činnost europoslanců, která je často spjatá s výkonem mandátu. Jinými slovy to, že je europoslanec aktivní na domácí politické scéně, jako například Jiří Pospíšil (TOP09) během komunálních voleb, nebo rozšiřuje povědomí o EU, není v hodnocení zohledněné.

 

Zdroj: MEPranking.eu
Zdroj: MEPranking.eu

Například Pavel Poc (ČSSD), který je podle meprankingu na 11. místě z 21 českých europoslanců, což je vcelku průměrné hodnocení, ale zároveň je jedním z mála českých europoslanců nominovaných na cenu MEP Awards za rok 2018. Dalším nominovaným českým zástupcem v MEP Awards za rok 2018 je Dita Charanzová (ANO).

MEP Awards

Ceny MEP Awards jsou specifické tím, že o vítězích rozhoduje odbornou porota složená z novinářů, kteří jsou s europoslanci v úzkém kontaktu a jejich práci bedlivě sledují. V minulosti bylo nominováno několik českých zástupců včetně Pavla Teličky, Miroslava Pocheho (ČSSD) nebo Pavla Svobody (KDU-ČSL) Byly to však pouze Dita Charanzová (za zahraniční politiku v roce 2016) a Martina Dlabajová (za práci v oblasti zaměstnanosti a sociálních věcí v roce 2015), které jako jediné zástupkyně České republiky tuto cenu získaly.

Nejvlivnější

Dále lze na aktivitu europoslanců nahlížet z pozice vlivu. Podrobný seznam nejvlivnějších Čechů v Bruselu v minulosti připravil server info.cz a podobný, i když celoevropský, sestavuje každý rok server Politico. V minulosti se právě na seznam Politico dostali třeba Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Kritéria obou serverů se však různí. Navíc, co se týká vlivu, má v podobných hodnoceních logickou výhodu Pavel Telička, který je jedním ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu.

Zdroj: MEPranking.eu

Co z toho?

Na otázku, který z českých europoslanců je nejlepší, se nedá jednoduše odpovědět. V docházce vítězí podle meprankingu Pavel Telička. V počtu předložených zpráv Tomáš Zdechovský a největší šanci získat prestižní ocenění MEP Awards za minulý rok mají Pavel Poc a Dita Charanzová. Zkrátka, až si někde přečtěte další článek o „nejlepším českém europoslanci“ nebo „nejvlivnějším“ či jinými superlativy opředeným, je dobré si zjistit, podle jakých kritérií takové hodnocení získal, a zda si ho podle vás osobně zaslouží.

Filip Hanka