Gruzie je podle Světové banky sedmou nejpřívětivější zemí pro investice na světě, zdejší příznivé investiční prostředí přilákalo již řadu podnikatelů a významných českých firem. Ty dokonce patří mezi deset největších zahraničních investorů v Gruzii. Navíc se pro investory otevírají další příležitosti.
„Investovat do nemovitosti v Gruzii? Proč ne, jde o bezpečnou a stabilní zemi“, říká velvyslanec ČR v Gruzii Petr Kubernát. „Ekonomice Gruzie se daří dobře, v pololetí roku 2024 činí meziroční růst HDP 7,5 % a meziroční inflace je 1,8 % p.a.“, přiblížil velvyslanec.
Nejvýznamnější české investice v Gruzii pocházejí z oblasti energetiky. Skupina Energo Pro, kterou vlastní Jaromír Tesař, zde vybudovala řadu vodních elektráren a spravuje distribuční síť pokrývající 85 % území Gruzie. Tím se stala největší společností vyrábějící a prodávající elektrickou energii v zemi. Dalším významným hráčem je skupina MND Karla Komárka, která se zaměřuje na těžbu ropy. MND také investovala do loterijního sektoru a kasin, které jsou v Gruzii velmi populární.
Mezi další úspěšné české firmy působící v Gruzii patří Škoda Auto, Hamé, Kopos vyrábějící kabely pro energetiku a další. Tyto firmy využívají příznivé podnikatelské klima a dlouhodobě nízkou inflaci, která zaručuje stabilní růst jejich investic.
Mohlo by vás zajímat
Černomořská Dubaj
Jednou z atraktivních investičních oblastí je turistický ruch, zejména na západě Gruzie, který se pyšní subtropickým podnebím, krásnými písečnými plážemi s léčivým magnetickým pískem a okouzlující přírodou.
Česká firma První investiční a.s. nedaleko Batumi, hlavního městě Adžárie, vybudovala luxusní hotelový komplex Magnetic Beach Resort Kobuleti. Ve spolupráci se skupinou Czech Inn Hotels zde provozuje hotel Miramare Magnetic Beach, který nabízí 129 apartmánů v první linii u moře a láká investory díky výhodným podmínkám a vysokým standardům.
„Díky luxusnímu provedení, použití kvalitních dovozových materiálů a dodržení standardů běžných v ČR jsou prodejní ceny vyšší, než je běžná nabídka v Gruzii, i tak dosahují pouze 60 % ceny za m2, kterou platí zájemci o byt v Praze“, řekl Petr Zapletal z První Investiční a.s. „Investoři však obdrží 90 % z výnosu hotelu, přičemž v ostatních projektech je obvykle výnos jen 60 až 70 %“, dodal. „Investor si koupí apartmán a pak už se nemusí o nic starat. Všechno včetně veškeré administrativy a zdanění zařídíme my, investoři obdrží jen výnos. Zájem o investici je velký, k prodeji zbývá už jen třetina apartmánů.“
Investice do nemovitostí v Gruzii se jeví jako mimořádně perspektivní. Pokud Gruzie vstoupí do EU, cena místních nemovitostí skokově vzroste, podobně jako tomu bylo v jiných zemích. Díky dohodě o zamezení dvojího zdanění a statusu podniku turistického ruchu jsou výnosy z této investice zdaněny jen pěti procenty. Investoři mají možnost koupit apartmán přímo na pláži a zároveň se nemusí starat o jeho správu – vše zařídí provozovatel hotelu.
Investiční příležitost pro větší investory se naskytne v podzimních měsících roku 2024, kdy bude zahájena výstavba nové hotelové budovy a českého minipivovaru v areálu. Díky zkušenostem českých investorů mají zájemci garantovaný termín dokončení i minimální výnos po dobu prvních tří let.
Batumi, hlavní město Adžárie, které někteří nazývají „Černomořská Dubaj“, je jednou z nejoblíbenějších oblastí pro investice do turistického ruchu. Své hotely zde mají největší světové značky, jako Hilton, Marriott, Radisson Blu a další. Region láká nejen investory z Izraele a Blízkého východu, ale i české firmy, které hledají stabilní a dlouhodobé příležitosti k diverzifikaci svých portfolií. Investice do prémiových nemovitostí v Gruzii přinášejí dlouhodobý a stabilní výnos s perspektivou růstu hodnoty investice.
(rov)