Noční můra se mění v realitu. Cla ve výši 20 procent na dodávky ze zemí EU do Spojených států, která v noci na dnešek oznámila Trumpova administrativa, poškodí také české exportéry. Těm se na americkém trhu v posledních letech dařilo. Vyjádřeno v penězích, český vývoz do USA podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl ze 44,3 miliardy korun v roce 2010 na 166,1 miliardy korun v loňském roce.

Jak lze dále vyčíst z údajů ČSÚ, Spojené státy americké byly loni desátým největším odbytištěm pro české zboží – a prvním, co se týká zemí mimo Evropu. Na celkovém českém vývozu měly podíl ve výši 2,7 procenta. Loňský rok byl unikátní také v tom, že se dříve vyrovnaná či deficitní obchodní bilance posunula k přebytku – český export překonal import z USA o 17 miliard korun.

Největší položkou českého vývozu do Spojených států byly loni trochu překvapivě mobilní telefony. Zřejmě to souvisí s aktivitami „největší montovny v Česku“ – tchajwanský Foxconn v Česku montuje (s minimální přidanou hodnotou) mobily, počítače a notebooky a pak je vyváží do celého světa. Druhou hlavní položkou jsou technologie a zařízení pro rozvod elektrické energie, které v Česku vyrábějí například mezinárodní koncerny ABB a Siemens.

Vše od hraček po letecké motory

Mezi hlavními položkami českého exportu do USA dále nalezneme díly pro proudové a turbovrtulové motory, procesory a paměťové jednotky, stavební stroje, mikroskopy, pneumatiky, čerpadla, stroje pro průmyslovou výrobu, palné zbraně, autodíly, laboratorní přístroje, ocelové trubky, léčiva, hračky nebo také ultralehká letadla.

Mezi tradiční vývozce zboží na severoamerický trh patří třeba Třinecké železárny, které na tamním trhu uspěly s dodávkami kolejnic. Nebo také Česká zbrojovka ze skupiny Colt CZ Group, která vedle dodávek z Česka rozjela výrobu přímo ve Spojených státech. Do třetice lze uvést výrobce zdravotnických lůžek Linet, který do Spojených států exportuje 20 procent své produkce.

Mohlo by vás zajímat

Colt CZ Group později uvedl, že očekává dopad v segmentu zbraní i munice, které dodává z českých závodů do USA. „Skupina neočekává zásadní dopad do plánovaných celkových výnosů, nicméně předpokládá, že zavedení cel může mít dopad na provozní profitabilitu, zejména hodnotu EBITDA,“ uvedl Colt CZ Group.

Naopak největší hodnotu mezi položkami amerického exportu do Česka měly loni počítače a jejich díly, plynové turbíny, letecké motory, léčiva, zdravotnické nástroje a přístroje, osobní auta, letadla a vrtulníky, mobilní telefony, kosmetika a chemikálie. To lze brát i jako návod, kde by stály za úvahu odvetné sankce proti Spojeným státům.

Zpomalení růstu HDP a jiné dopady

Vážnost situace dokládají reakce firem a jejich asociací, které během dnešního dne přicházely. Hospodářská komora ČR upozornila, že celní bariéry neřeší příčiny obchodního deficitu Spojených států, ale naopak oslabují globální ekonomiku, zpomalují investice a zapříčiňují růst cen. „Celní války nemají vítěze, ale poražené. Evropská unie by na novou situaci měla odpovědět s chladnou hlavou. Vést jednání, hledat řešení, ale zároveň si splnit své vlastní domácí úkoly,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

„Deficit obchodní bilance Spojených států má hlubší příčiny než jen nastavení cel. Jde o strukturální problém – nízkou míru domácích úspor a silný dolar. Ten posiluje právě proto, že Spojené státy si musí na investice půjčovat ze zahraničí. Cla tedy neřeší příčinu, ale jen příznaky. A navíc zvyšují riziko recese v americké ekonomice, což by zpětně oslabilo i ostatní státy,“ doplnil tajemník Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Hospodářská komora varuje, že dopady amerických cel na českou ekonomiku nelze přesně kvantifikovat – závisí na tom, jak zareagují ostatní země, jak se přeskupí výrobní řetězce, jak rychle, a zda vůbec, firmy najdou pro svou produkci alternativní trhy. Odhady analytiků se nicméně shodují, že v případě eskalace obchodních bariér může dojít k citelnému zpomalení růstu české ekonomiky – v následujících letech by cla mohla snížit výkon české ekonomiky až o jednotky procentních bodů.

Trumpův generátor náhodných čísel

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš odhadl přímý kumulativní dopad na českou ekonomiku v rozsahu 0,6 až 0,8 procenta HDP. „Výraznější však mohou být sekundární efekty vyšších cel na důvěru a křehký investiční sentiment a skrze tento kanál může být česká ekonomika o poznání zranitelnější. Pokud tedy Donald Trump něco v dohledné době výrazně nezmění a cla nezměkčí, předpokládáme v tuto chvíli možný celkový negativní dopad do HDP až o 1 až 1,5 procenta HDP v letech 2025 a 2026,“ vypočítává Jan Bureš.

Hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko Dominik Rusinko k tomu dodává, že nastavení amerických cel nemá daleko od generátoru náhodných čísel. „Americká administrativa jednoduše vzala obchodní deficit zboží s danou zemí a vydělila jej vývozem dané země do USA. Z toho se vezme z nejasného důvodu polovina a celní sazba je na světě. Je zarážející, že americká administrativa nedokázala přijít s ničím sofistikovanějším po mnoha týdnech plánování,“ poznamenal Rusinko.

Michal Skořepa z České spořitelny upozornil, že Trump a jeho okolí by mělo vedle obchodu se zbožím brát v úvahu i obchod se službami. Tam mají Spojené státy naopak přebytky. „Sice menší než ty zbožové, ale je veřejným tajemstvím, že tyto přebytky jsou v oficiálních číslech oproti skutečnosti z důvodů daňové optimalizace a jiných důvodů výrazně podhodnoceny. Celkový zahraniční obchod USA je tedy zhruba v rovnováze, ne-li v přebytku,“ zmínil Skořepa.

Více o zavedených clech na dovoz z celého světa se dočtete ve zprávě Trump představil reciproční cla, na zboží z EU bude sazba 20 procent.