INZERCE

Zdeněk Sobotka, zakladatel a ředitel Solek Holdingu. Foto: tisková zpráva firmy Solek

Český stavitel solárních elektráren v Chile se podělí s investory, část majetku přesouvá do fondu

Společnost Solek Holding byznysmena Zdeňka Sobotky přesunula část svého portfolia solárních elektráren do fondu kvalifikovaných investorů MW investiční fond SICAV. Fond otevřený pro širší okruh investorů díky této transakci získal 49procentní podíl na portfoliu solárních elektráren, které Solek postavil a vlastnil na území Chile. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Solek.

MW investiční fond v minulosti poskytl společnosti Solek půjčku ve výši 65 milionů dolarů na financování stavby solárních elektráren. Nyní místo půjčky výměnou získá podíl na portfoliu fotovoltaických parků. Mezi ně také patří také největší solární park firmy Solek v Chile, elektrárna Leyda o výkonu 96 MW, který je krátce před dokončením. Fond má také opci na odkup zbývajícího 51procentního podílu.

„Transakce nám umožňuje posunout MW investiční fond SICAV z role věřitele do role spolumajitele. Pro české investory tím vzniká unikátní příležitost postavit se při svém investování po bok největšího světového správce aktiv a našeho finančního partnera BlackRock. Pro investory do fondu je to důležitý signál, protože jsme si v rámci dluhopisových transakcí prošli důkladným due diligence jedné z největších investičních firem na světě,“ uvedl zakladatel a majitel společnosti Solek Zdeněk Sobotka.

Pro rozvoj fotovoltaických projektů si Solek zajistil také financování na americkém dluhopisovém trhu ve výši 178 milionů dolarů. „Naše robustní struktura financování nám umožňuje každým měsícem dokončovat jednu fotovoltaickou elektrárnu. V Chile spravujeme téměř 40 elektráren s celkovou kapacitou přes 250 MW a nyní stavíme také velké projekty v Evropě, například v Rumunsku máme rozběhnuté projekty o celkovém výkonu 40 MW,“ říká Zdeněk Sobotka.

Solární elektrárna Santa Laura, kterou postavil Solek v Chile. Foto: Pixabay

Solek se v posledních deseti letech zaměřoval hlavně na výstavbu elektráren v Chile. V poslední době expanduje také na evropské trhy, připravuje projekty v Rumunsku, Španělsku a plánuje agrovoltaické projekty ve Francii. Počítá i s návratem na český solární trh. Společnost Solek Europe byla rovněž mezi vítězi aukce na dodavatele velkokapacitních bateriových úložišť v Řecku. V rámci této druhé aukce v zemi získala zakázku na výstavbu bateriového úložiště s výkonem 18 MW a kapacitou 36 MWh.

Loňské finanční výsledky zatím Solek Holding nezveřejnil. Konsolidované tržby v roce 2022 dosáhly výše 2,1 miliardy korun, což byl skoro dvojnásobek tržeb za rok 2021. Naopak provozní zisk v meziročním srovnání klesl ze 122,5 na 113 milionů korun a čistý zisk ze 150 na 109 milionů korun. Rostlo také zadlužení skupiny Solek, které na konci předminulého roku přesáhlo 6 miliard korun.

Výsledky za minulý rok zveřejnil zmiňovaný MW investiční fond SICAV. Ten ke konci loňského roku spravoval peníze investorů v objemu 1,96 miliardy korun. Loňský čistý zisk fondu přesáhl 215 milionů korun. Výnos pocházel hlavně z financování aktivit Soleku v Chile a v Rumunsku.

(dtr)