Česká firemní skupina Solar Global získala stavební povolení pro svůj první projekt fotovoltaické elektrárny ve Španělsku. Solární panely o celkovém výkonu 1 megawatt firma postaví v obci Novelda v jihovýchodní provincii Alicante. Do konce příštího roku chce začít ve stejném regionu stavět dalších pět fotovoltaických projektů.
Dalších devatenáct projektů má Solar Global v různé fázi rozpracovanosti. Termín jejich dokončení ale závisí na španělských úřadech, jejichž práci zbrzdila mimo jiné i pandemie covid-19.
„Po úspěšném prosazení v rámci polské solární vlny a restartu větších solárních projektů v Česku se daří skupině Solar Global také ve Španělsku. Věříme, že na první solární parky navážeme výstavbou dalších v očekávaném objemu minimálně desítek megawattů,“ komentuje první španělský solární projekt Vítězslav Skopal, předseda představenstva a vlastník skupiny Solar Global.
„V lokalitě Novelda momentálně probíhá organizace stavby, aktualizace nabídek stavebních firem, doobjednávání zbývajícího materiálu a synchronizace termínů. Pokud se nám podaří začít se stavbou ještě v listopadu, máme reálnou šanci uvést elektrárnu do provozu již v prvním čtvrtletí roku 2023,“ dodává k prvnímu projektu Vítězslav Skopal.
Další pětice projektů fotovoltaických elektráren v provincii Alicante je v dostatečně pokročilé fázi přípravy na to, aby firma měla šanci získat stavební povolení do poloviny příštího roku. Výstavbu by pak firma mohla zahájit do konce roku 2023. Projekty o celkovém výkonu 5,4 MW vzniknou v lokalitách Tolomo (1 MW), Pomares (1 MW), Polseguera (1 MW), Algayat (1 MW) a Fuente Loca (1,4 MW).
Zbývajících devatenáct projektů v různé fázi rozpracovanosti bude po dokončení dodávat do španělské distribuční sítě 33 MWp čisté energie. Kromě Alicante se budou nacházet v okolí měst Valencia, Cadiz a Sevilla. „Fotovoltaika je klíčovou součástí španělského plánu na ochranu klimatu. Solárním projektům se zde v posledních letech daří a tamní vláda s dalším rozvojem počítá v rámci posilování podílu obnovitelných zdrojů. V našem dalším působení ve Španělsku proto vidíme velkou příležitost,“ doplnil Vítězslav Skopal.
Skupina Solar Global se pro expanzi do Španělska rozhodla zejména kvůli příhodným slunečním podmínkám, které v této části Evropy panují. Svítivost na jihu Pyrenejského poloostrova dosahuje i 1900 kWh/m2 ročně. Na jihu Moravy je to pro srovnání nejvýše 1200 kWh/m2. Výstavbu fotovoltaik přesto nyní Solar Global postupně obnovuje i na domácím českém trhu.
Tomáš Rovný