INZERCE

Robotizovaná výroba automobilů. Foto: Škoda Auto

Český průmysl v tísni. Klesá vinou chybějících čipů do aut, navíc zdražují paliva a suroviny

Rychlé oživení ekonomiky po koronavirové krizi? Podle makroekonomických čísel za srpen to tak optimisticky nevypadá. Chybějící čipy ochromily výrobu v českých automobilkách, zahraniční obchod je deficitní vinou zdražujících surovin a paliv. Extrémní zdražení lze sledovat hlavně u dováženého zemního plynu.

Objem průmyslové produkce byl v srpnu podle statistiků meziměsíčně nižší o 3,2 procenta, meziroční pokles vychází na minus 1,4 procenta (po očištění o kalendářní vlivy, loňský srpen měl méně pracovních dnů). K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroby motorových vozidel (pokles o 28,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (pokles o 6,6 %) a zpracování dřeva (pokles o 19,8 %). Růst v ostatních odvětvích již nedokázal tento vliv zvrátit.

„Pokles průmyslové produkce v srpnu byl ovlivněn zejména neplánovaně prodlouženými dovolenými v automobilovém průmyslu a plánovanými odstávkami v energetice. Ve většině průmyslových odvětví produkce meziročně naopak vzrostla. V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř 3 procenta,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu Českého statistického úřadu.

Vývoj průmyslové výroby v České republice od roku 2013 (v meziročním srovnání). Zdroj: ČSÚ

Podle analytiků je srpnový výsledek průmyslu zklamáním, odhadovali totiž růst o zhruba pět procent. „Srpnovému výsledku navíc pomohla meziroční kalendářní výhoda v podobě jednoho pracovního dne navíc. Průmysl i tak rostl o pouhých 1,4 procenta. Po standardním očištění o tento efekt odhaduje statistický úřad pro meziroční srovnání dokonce záporných 1,4 procenta,“ upozornil ekonom Komerční banky Milan Brožka.

Zahraniční obchod v deficitu

Jiné vlivy se podepsaly na výsledku zahraničního obchodu za měsíc srpen. Meziročně vzrostl vývoz o 8,2 procenta na 277,5 miliardy korun a dovoz o 22,7 procenta na 305,5 miliardy korun. Bilance zahraničního obchodu se zbožím tedy skončila schodkem 28,1 miliardy korun, což byl meziročně o 35,6 miliardy horší výsledek.

Jak lze vyčíst z detailních výsledků zahraničního obchodu, v srpnovém dovozu se projevil skokový nárůst hodnoty hlavně v případě železa a oceli (o 79 procent), ropy a ropných produktů (o 60,7 procenta) a zemního plynu. Tady hodnota dovozu narostla o 240 procent na 7,9 miliardy korun, a to navzdory snížení objemu importovaného množství plynu o 15 procent. Na Česko tak v plné síle dopadl globální růst cen paliv a dalších komodit.

Naopak na straně vývozu se projevil pokles v případě automobilů a autodílů (o 23 procent na 47 miliard korun), počítačů (o 2,4 procenta) a telekomunikačních zařízení (o 15 procent). Ostatní klíčové položky českého exportu však oproti loňskému srpnu vykázaly zlepšení, v celkovém souhrnu se tak export zvýšil o již zmíněných osm procent.

Tomáš Rovný