Záměr české investiční skupiny Lama Energy Group zapojit se do těžby ropných písků v Kanadě narazil. Oblast okolo jezera Namur ve státě Alberta si totiž nárokují původní obyvatelé, kteří do lokality nechtějí těžaře pustit. Soud jim dal za pravdu, těžaři proto po kanadských úřadech chtějí uhradit škodu v odhadované výši 400 milionů kanadských dolarů.
Lama Energy Group vlastněná byznysmenem Petrem Lamichem podniká na kanadském trhu již deset let. V první fázi se zaměřila na přepravu a skladování ropy, v roce 2013 koupila třetinový podíl ve firmě Petrolama Namur Oil Sands Exploration. Nákup podílu vyšel na více než 330 milionů korun. Jenže plán konsorcia s českou účastí na těžbu ropy v rozsahu 10 tisíc barelů denně, umístěný v širším okolí těžařského centra Fort McMurray v provincii Alberta, se zkomplikoval.
Nejprve to vypadalo nadějně, Energetický regulátor státu Alberta projekt v červnu 2018 schválil. Jak uvedla Lama Energy Group v nedávno zveřejněné finanční závěrce za minulý rok, problémy začaly ve chvíli, kdy Odvolací soud rozhodnutí regulátora v dubnu 2020 zrušil a vrátil věc k dalšímu řízení. Těžba ropných písků není zrovna šetrná k životnímu prostředí a tak se proti devastaci okolí jezera Namur postavili původní obyvatelé Kanady z kmenů Krí a Dene, kteří zde žijí. Sporu se v minulých měsících věnovala také kanadská média.
Akcionářům těžebního projektu u jezera Namur došla trpělivost a v lednu letošního roku podali žalobu o náhradu škody, předběžně odhadované na 400 milionů kanadských dolarů (7 miliard korun). Žalovaným jsou kanadské ministerstvo energetiky, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro vztahy s původními obyvateli. „Společnost se rozhodla netvořit opravnou položku k tomuto projektu, jelikož je stále přesvědčena, že projekt bude úspěšný,“ uvádí se ve finanční závěrce Lama Energy Group.
Lama Energy Group podniká hlavně na domácím českém trhu. Vlastní obchodníka s elektřinou a plynem Lama Energy, Teplárnu Otrokovice, Teplárnu Kyjov a také 64procentní podíl ve firmě Lama Gas & Oil, která na Břeclavsku těží zemní plyn. Prostřednictvím podskupiny Telly Holding působí též v oblasti kabelové a satelitní televize či připojení k internetu. Hlavním akcionářem Lama Energy Group je s 81 procenty podnikatel Petr Lamich.
David Tramba