Česká republika zaostává ve využívání obnovitelných zdrojů už i za severním sousedem. Zatímco v Polsku má již 14 procent domácností na svých střechách nainstalovanou fotovoltaickou elektrárnu, v Česku se jedná o méně než čtyři procenta rodinných domů. To je jeden z důvodů, proč se polský firma Columbus Energy se specializací na fotovoltaiku rozhodla vstoupit na český trh.
Solární boom začal v Polsku před čtyřmi roky v souvislosti se zavedením dotačního programu Mój Prąd, který byl doprovázen daňovým zvýhodněním pro fotovoltaiky. I díky němu Polsko v posledních letech pravidelně obsazuje přední příčky evropských statistik z hlediska nárůstu instalovaného výkonu nových fotovoltaických elektráren.
V roce 2021 Polsko dokonce obsadilo druhé místo s nárůstem o 3700 megawattů. Letos na konci srpna již bylo podle Institutu obnovitelné energie, který monitoruje vývoj fotovoltaiky v Polsku, realizováno 1,1 milionů malých instalací s celkovým výkonem 10 600 MW. Pro srovnání: na konci června bylo v Česku dle dat Solární asociace připojeno k síti 60 229 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2255 MW; většinu výkonu však tvoří velké solární parky ze solárního boomu let 2009 a 2010.
Kromě dotačních programů hrají ve prospěch instalace solárních panelů také ekonomické důvody. Podle člena představenstva české dceřiné firmy Columbus Energy Petra Částka se pořízení fotovoltaiky při aktuálních cenách může vrátit i za pět let.
Současně se firma snaží vyvrátit pověry, že v zimním období střešní solární panely nevyrobí téměř žádnou elektřinu. „Rozdíl v objemu výroby fotovoltaické elektrárny mezi létem a zimou závisí na celé řadě faktorů, zejména pak lokalitě budovy, výšce, orientaci panelů vůči světovým stranám a jejich sklonu, použitým modulům či klimatickým podmínkám v daném roce. Obecně se dá říct, že od dubna do září panely vyrobí 70 procent roční produkce, ve zbývajících měsících vyprodukují 30 procent,” vysvětluje Petr Částek.
Společnost Columbus Energy, která vstoupila na český trh letos v září, nabízí bezpečnou montáž do 30 až 90 kalendářních dní od složení zálohy v závislosti na zvolené variantě instalace. Do konce roku společnost plánuje v Česku nainstalovat řádově stovky fotovoltaik a tepelných čerpadel, v příštím roce to má být 500 až 1000 zařízení za měsíc.
Tomáš Rovný