Sobota, 27. listopadu, 2021

Česko směřuje k mimořádné valorizaci penzí, průměrné důchody by měly vzrůst o 650 až 730 korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V červnu příštího roku by si měli důchodci výrazně polepšit. Zvýšení cen nad pět procent totiž automaticky podle zákona nařizuje i zvýšení důchodů. U průměrné starobní penze se jedná o částku 650 až 730 korun.

Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se penze zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl aspoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici.

„Je to mimořádný krok, kterým se podle zákona upraví důchody v situaci, kdy je inflace nad pět procent. Senioři by si tak už v průběhu roku polepšili o 650 až 730 korun. Bylo by to podruhé v historii, kdy došlo k aktivaci tohoto mechanismu,“ uvedla Schillerová.

Míra inflace se nad pět procent dostala v říjnu. Spotřebitelské ceny se meziročně zvedly o 5,8 procenta. Podle zákona by tak měl kabinet o mimořádném navýšení penzí rozhodnout nejspíš nejpozději do Vánoc.

Foto: Pixabay

Pravidelně se všechny penze zvyšují od ledna, a to o růst cen za sledované období a o polovinu růstu reálných mezd. Na Nový rok se tak všem solidární část důchodu navýší o 350 korun z nynějších 3550 na 3900 korun a zásluhový díl vzroste o 1,3 procenta. U průměrné starobní penze to činí dohromady 505 korun.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter