INZERCE

Plynovod - ilustrační foto. Zdroj: fotobanka spol. NET4GAS

Česko-rakouský plynovod má po letech odkladů a obstrukcí kladné vyjádření regulátora

Energetický regulační úřad schválil podmínky stavby česko-rakouského plynovodního propojení. Dlouhodobě chystaný projekt, za kterým stojí český NET4GAS a rakouský Gas Connect Austria, se tak konečně po odkladech dočká realizace. Nový plynovod vychází v dnešních cenách na 3,15 miliardy korun, v provozu má být od konce roku 2028.

První žádost o povolení předložil vlastník a provozovatel tranzitních plynovodů NET4GAS Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) loni v listopadu. Regulátor si nicméně v projektu zajištění přírůstkové kapacity na hranici mezi Českou republikou a Rakouskem vyžádal jisté úpravy, což schvalování protáhlo téměř na jeden rok. Podle vyjádření ERÚ lze v případě nedostatku nebo přebytku plynu v plynárenské soustavě očekávat pozitivní dopad plynovodu na stabilitu a bezpečnost dodávky plynu zákazníkům v České republice.

Stavět se má skromnější varianta

Jak se lze dále dočíst v informacích na webu regulátora, projekt byl předložen ve dvou variantách. Pravděpodobně se bude realizovat skromnější varianta 1, počítající s přepravou 50 tisíc MWh plynu denně (18 milionů MWh neboli 1,7 miliardy m3 ročně). Ambicióznější varianta 2 počítala s přepravou 181 tisíc MWh zemního plynu denně. V obou případech je provoz plynovodu navržen jako obousměrný.

Varianta 1 vychází v dnešních cenách na 3,15 miliardy korun. Český úsek plynovodu Břeclav – Baumgarten o délce 12 kilometrů vychází na zhruba 650 milionů korun. Rakouský úsek, který kromě 49 kilometrů potrubí zahrnuje také kompresní a měřicí stanici, bude stát 2,5 miliardy korun. Nový plynovod by měl být připraven i na možnost přepravy vodíku.

Mapa plynovodů v majetku společnosti NET4GAS. Zdroj: NET4GAS

ERÚ se zabýval i možným dopadem na objem přepravy plynu přes slovenské území. Varianta 1 by na ni neměla mít větší dopad, naopak v případě realizace varianty 2 by došlo k přesměrování části toku ruského plynu přes území Německa a Česka přímo do Rakouska. Dnes musejí hlavně Rakušané a Italové dovážet plyn z Nord Streamu i přes nevelký úsek tranzitního plynovodu na západním Slovensku. Hraje se zde o miliardové platby za mezinárodní přepravu plynu.

Plynovod blokovaný skupinou EPH

Vzhledem k výše řečenému čelil projekt česko-rakouského plynovodu v minulých letech obstrukcím ze strany slovenské plynárenské společnosti eustream a jejího spoluvlastníka – koncernu EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Bývalé vedení ERÚ se od nich nechalo zlobbovat a v lednu 2018 vyřadilo česko-rakouský plynovod, tehdy známý pod zkratkou BACI, z desetiletého investičního plánu společnosti NET4GAS.

Pochybné rozhodnutí regulátora nezůstalo bez následků. NET4GAS se proti němu bránil soudně, protestovala také rakouská vláda. Po jisté době zareagovala i česká vláda – v červenci roku 2019 odvolala z funkce dva radní ERÚ Vladimíra Vlka a Vladimíra Outratu (a třetímu radnímu neprodloužila mandát). Jedním z důvodů byl podle informací Ekonomického deníku i jejich postup v kauze česko-rakouského plynovodu.

David Tramba