INZERCE

Na Ukrajinu zamířily z českých zbrojovek mimo jiné tanky T-72M1. Foto: Ministerstvo obrany

Česko obdrželo první část refundací z evropského mírového nástroje za vojenskou pomoc Ukrajině. Byly uznány dodávky za 80 milionů eur

Na účet ministerstva obrany dorazila před několika dny první platba od Evropské unie jako kompenzace za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu. Tyto kompenzace jsou realizovány prostřednictvím Evropského mírového nástroje (European Peace Facility, EPF), který slouží k financování priorit EU v oblasti obrany a bezpečnosti. Nyní šlo o první platbu ve výši 6,5 milionu eur. Další částky budou České republice vypláceny postupně v následujících letech.

Pomoc Ukrajině byla jednou z priorit ministerstva obrany během českého předsednictví v Radě EU: „Podpora Ukrajiny je naším strategickým zájmem a chceme v ní ve spolupráci se spojenci dál pokračovat. Oceňuji, že ani Evropská unie nezaváhala a hned po začátku ruské agrese zapojila finanční prostředky z Evropského mírového nástroje do podpory svých členských zemí, které Ukrajině pomáhají,“ řekla k tomu ministryně obrany Jana Černochová.

EPF byl původně zřízen za účelem financování misí a operací EU a stabilizace partnerských zemí v sousedství Evropy.

Již 28. února 2022 rozhodla Rada EU o tom, že prostředky z EPF mají být rovněž využívány na kompenzace těm členským zemím, které dodávají vojenské vybavení Ukrajině, a uvolnila za tímto účelem prvních 500 milionů eur.

Následně bylo schváleno ještě několik dalších balíků finanční podpory z EPF, přičemž k dnešnímu dni činí celková schválená suma určená na kompenzace 3,1 miliardy eur.

Z EPF jsou podle pravidel dohodnutých členskými zeměmi EU postupně refundovány dodávky materiálu a výzbroje ukrajinským ozbrojeným silám. Evropská unie tímto způsobem poprvé ve své historii finančně podporuje dodávky zbraní či munice. Dohodnutá pravidla zároveň obsahují silné kontrolní a monitorovací mechanismy.

Vojenský materiál, který Česká republika poskytla Ukrajině v úvodní fázi války (do března 2022), nám bude v rámci prvního balíku refundací z EPF postupně proplácen do roku 2024.

O rozdělení dalších schválených balíků z EPF se průběžně jedná. České republice byly zatím k refundaci uznány dodávky v hodnotě přibližně 80 milionů eur, které budou proplaceny v období let 2023-2027.

Finanční kompenzace z EPF za materiál dodaný na Ukrajinu jsou zásadní nejen proto, že motivují evropské země, aby v podpoře Ukrajiny pokračovaly, ale zejména proto, že jim umožňují doplnit armádní zásoby a udržet potřebné vojenské schopnosti.

EPF neslouží pouze k podpoře Ukrajiny. Jeho finanční prostředky jsou aktuálně využity na podporu všech existujících vojenských misí EU a pro realizaci podpůrných bezpečnostních opatření v partnerských zemích (například Gruzii, Bosně, Rwandě, Mauritánii či Mosambiku).

Z prostředků EPF je financována také výcviková mise EU pro Ukrajinu (EUMAM), do níž je od loňského prosince zapojena také Česká republika.

Tanky ze Šternberku

Platby Evropské unie jako kompenzace za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu nejsou jedinou finanční podporou za dodávky bojové techniky do ruskou agresí zmítané Ukrajiny. Premiér Petr Fiala navštívil počátkem ledna závod společnosti Excalibur Army ve Šternberku na Olomoucku, který je zapojen do mezinárodního projektu modernizace tanků T-72 pro Ukrajinu, který spolufinancují USA a Nizozemsko a koordinuje ministerstvo obrany.

Ruská agrese na Ukrajině výrazně zhoršila bezpečnostní situaci ve světě. Česká republika a český obranný průmysl dokázaly na nastalou změnu poměrů rychle reagovat, navýšit výrobní kapacity a zapojit se do bezpečnostní spolupráce zemí NATO a Ukrajiny. Česko i díky okamžitému zapojení soukromých firem patří k zemím, které dodaly vojenskou pomoc jako vůbec první.

„A právě vojenská pomoc na komerční bázi dnes tvoří velkou většinu dodávek na Ukrajinu. Proto jsem se rozhodl navštívit české firmy, které v této oblasti působí, jako první pak zdejší společnost Excalibur Army, která je zapojena do mezinárodního projektu modernizace tanků T-72 pro Ukrajinu. Rychlá reakce a navýšení výrobních i obchodních kapacit českých firem jednoznačně ukázala, že agilní obranný průmysl je stěžejním prvkem pro bezpečnost státu. Zapojení průmyslu prospívá české ekonomice, protože se stále zvyšuje produkce a vznikají kvalifikovaná pracovní místa,“ uvedl premiér.

Podle prvního náměstka ministryně obrany Františka Šulce byla podpora domácího průmyslu prioritou ministryně obrany Jany Černochové ještě před jejím nástupem do funkce.

„Tato návštěva pana premiéra jen dokazuje nutnost péče o domácí obranný průmysl. Pokud by se Česká republika ocitla v krizi, budou to právě čeští zbrojaři, kteří našemu státu dokážou pomoct,“ prohlásil.

Vzkaz statečným obráncům Ukrajiny

Excalibur Army je spolu s výrobcem Tatra Defence Vehicles klíčovým výrobcem pozemní vojenské techniky v ČR. Loni firma dodala ukrajinské armádě cca 150 ks těžkých vozidel. Společnost servisuje a modernizuje pozemní techniku východního původu (tanky T-55, T-72, bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2). Rovněž modernizuje starší osvědčené typy zbraní československého původu: samohybné houfnice DANA na podvozku Tatra a raketomety RM-70 na tatrováckém podvozku.

Zřejmě nejvýznamnější zakázkou, na které v tomto směru Excalibur Army pracuje, je dodávka modernizovaných tanků T-72 pro Ukrajinu, kterou společně financují USA a Nizozemsko. Na jeden z tanků, který poputuje na Ukrajinu, premiér napsal i krátký vzkaz: Statečným obráncům Ukrajiny.

Podle Aleše Vytečky, ředitele agentury AMOS, která projekt za Ministerstvo obrany ČR koordinuje, bylo před koncem minulého roku Ukrajině dodáno již 20 z celkem 90 tanků a firma Excalibur Army pokračuje v plnění měsíčních dodávek dle platných dohod.

„Trilaterální spolupráce mezi Českou republikou, Nizozemskem a Spojenými státy americkými je v zásadě prvním projektem spolufinancování přímé dodávky tanků východní provenience z finančních zdrojů západních států,“ vysvětlil.

Podle premiéra Fialy je aktivita vzorovým příkladem mezinárodní obranné spolupráce a je plně konzultována s ukrajinskou stranou. „Tato spolupráce má konkrétní přínosy pro všechny zúčastněné – NATO posiluje statečné obránce Ukrajiny, na jejichž úspěchu závisí celosvětová bezpečnost a ČR tím zároveň posiluje kapacity obranného průmyslu na našem území,“ dodal premiér.

(hrb)