Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, který napadené zemi posílá, dostává od Evropské unie finanční kompenzace z takzvaného Evropského mírového nástroje (European Peace Facility). Letos Česká republika zatím obdržela refundace ve výši téměř 245 milionů korun a dalších zhruba 127 milionů korun by měla získat ještě do konce roku. Dalších více než 35 milionů korun Česká republika obdržela za výcvik ukrajinských vojáků.
European Peace Facility (EPF) slouží k financování priorit v oblasti obrany a bezpečnosti. Původně byl zřízen za účelem financování misí a operací EU a ke stabilizaci partnerských zemí v sousedství Evropy. S vypuknutím ruské agresivní války vůči Ukrajině začal být fond využíván také k refundacím za vojenské vybavení, které Ukrajině členské země dodávají.
„Podpora Ukrajiny je naším životním zájmem. Můžeme ji podporovat mimo jiné i dodávkami vojenského materiálu, což představuje pro napadenou zemi ve válce tu zásadní pomoc. Zároveň jsem velmi ráda, že Evropská unie chápe důležitost takovéto podpory a že ji financuje v rámci programu EPF. Dodávkami vojenského vybavení Ukrajině tak neoslabujeme naši vlastní obranyschopnost, protože finanční kompenzace z EPF můžeme použít na nákup nového vojenského materiálu,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Dodávky materiálu a výzbroje ukrajinským ozbrojeným silám jsou refundovány z EPF postupně podle pravidel dohodnutých členskými zeměmi Evropské unie. Tato pravidla v sobě zahrnují i silné kontrolní a monitorovací mechanismy.
První část refundací obdržela Česká republika v několika platbách již v loňském roce, kdy se celkově jednalo o částku více než 360 milionů korun.
Nad rámec toho bylo do současnosti Česku vyplaceno dalších téměř 245 milionů korun, a to ve dvou platbách z května a července 2024. Do konce letošního roku pak ministerstvo obrany očekává v rámci refundací přijetí dalších cca 127 milionů korun. Finanční kompenzace za dodávky Ukrajině budou propláceny minimálně do roku 2027.
Refundace jsou zásadní, neboť umožňují unijním státům pokračovat ve vojenské podpoře Ukrajiny, aniž by tak činily na úkor svých vlastních armádních zásob a vojenských schopností.
Z prostředků EPF je také financována asistenční mise EU pro Ukrajinu (EUMAM), do níž je Česká republika zapojena. V jejím rámci se Armáda České republiky podílí na výcviku ukrajinských vojáků. V roce 2023 bylo takto vycvičeno na 4 000 vojáků a pro letošní rok je ambice pro výcvik obdobná. Ke konci letošního května ČR obdržela za tento výcvik více než 35 milionů korun.
(hrb)