INZERCE

Spotřeba elektřiny a plynu, ilustrační snímek. Foto: Pixabay (autorka Frauke Riether)

Česko má stále čtvrtou nejvyšší cenu elektřiny v EU. Ani nové srovnání, platné k únoru, zlepšení nepřineslo

Ani zastropování cen energií platné od ledna nepomohlo České republice k lepší pozici v mezinárodním srovnání. Co se týká běžných cen elektrické energie pro průměrnou domácnost bez vytápění na elektřinu, Praha je čtvrtým nejdražším městem v Evropské unii. Srovnání se objevilo v pravidelné Čtvrtletní zprávě o evropském trhu s elektřinou, kterou vydala Evropská komise.

Autorem samotného srovnání je finská analytická firma VaasaETT. Její údaje udávají stav v únoru a jsou tedy aktuálnější než data Eurostatu, který stále uvádí jen srovnání cen z konce roku 2022. Na druhou stranu data firmy VaasaETT mají slabinu v tom, že sledují pouze ceny v hlavních městech evropských zemí.

Vůbec nejvyšší ceny VaasaETT zaznamenala v Dublinu (499 eur/MWh), Berlíně (495 eur/MWh) a Římě (480 eur/MWh). Pokud nepočítáme Londýn z nečlenské Británie, čtvrté místo patří Praze s cenou lehce nad 400 eur/MWh (tedy zhruba 9600 korun za MWh). Ukazuje se tedy, že ani zastropování tržní složky ceny elektřiny na úrovni 5000 korun za MWh (bez daně) a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje příliš nezlepšilo pozici Česka v evropském srovnání. Cenu prodražují vysoké platby za sítě a také 21procentní DPH.

Ve většině sledovaných metropolí se ceny pohybují od 200 do 300 eur/MWh, vůbec nejlevnější elektřinu – i když zřejmě za podnákladové ceny – mají v Budapešti (95 eur/MWh), Vallettě (123 eur/MWh) a Záhřebu (144 eur/MWh). Pozici některých měst výrazně zlepšily státní dotace, ať už jde o daňový kredit v Nizozemsku, vratku energetické daně v Lucembursku nebo státem dotované platby za přístup k síti v Portugalsku.

Srovnání cen elektřiny pro nové zákazníky v evropských metropolích. Zdroj: Čtvrtletní zpráva Evropské komise o trhu s elektřinou

Maloobchodní ceny elektřiny pro zákazníky z řad domácností vzrostly v únoru o 17 procent ve srovnání se stejným měsícem roku 2022. Výrazný skok v cenách se odehrál v Rize (o 80 %), Dublinu (o 72 %) a Vilniusu (o 65 %). Naopak cena výrazně klesla v Madridu (-23 %), Bruselu (-18 %) a Lisabonu (-13 %).

Poněkud „ošizená“ je tentokrát Čtvrtletní zpráva o evropském trhu s plynem od Evropské komise. Nalezneme v ní pouze nepříliš aktuální srovnání cen platné v posledním čtvrtletí loňského roku. Tehdy byla podle dat finské firmy VaasaETT Česká republika, respektive město Praha, sedmá nejdražší z 24 posuzovaných metropolí v Evropské unii.

Je otázkou, zda data firmy VaasaETT vyvolají podobně vyhrocené emoce jako koncem dubna zveřejněná data Eurostatu. Tehdy vyšlo Česko jako čtvrtá nejdražší země EU, co se loňských cen elektřiny týče. Zpráva Eurostatu dokázala rozzuřit i jinak klidného premiéra Petra Fialu. V čem byl problém? To Ekonomický deník popsal ve zprávě „Špatné načasování a dvojí ceníky. I proto mělo Česko loni jedny z nejvyšších cen elektřiny a plynu v Evropě“.

David Tramba