V konkurenci 118 zemí světa patří České republice 23. místo. Země tak z hlediska pracovních podmínek a příležitostí předstihla Polsko, Slovensko, ale třeba taky Francii nebo Itálii. Dobré hodnocení má hlavně díky vysoké úrovni odborných a technických dovedností, v žebříčku se promítá i slibný výhled do budoucnosti.
Švýcarsko je ráj pracujících. Celosvětová studie The Global Talent Competitivness Index (GTCI), která letos počtvrté hodnotí pracovní podmínky ve většině zemí světa, ho tak alespoň vidí. Za ním následují Singapur, Velká Británie, USA a Švédsko. Hodnotí podmínky trhu, obchodu a jejich regulace, hospodářský růst, vzdělávací systém, politiku zaměstnanosti i provázanost veřejného a soukromého sektoru.
Právě tady je taky podle studie slabé místo tuzemské ekonomiky. Aby i v budoucnu obstála v mezinárodní konkurenci, musí zejména posílit efektivní spolupráci soukromého a státního sektoru. Země, které uspěly lépe, taky dávají velký důraz na propojení vzdělávacího systému s potřebami ekonomiky nebo vysokou mobilitu a flexibilitu práce. Právě to je podle autorů studie i klíč k úspěšné budoucnosti pracovního trhu. Čím dál větší roli budou taky hrát nové technologie a přístup úřadů i firem k nim.
Na českých zaměstnancích studie ocenila hlavně technické a odborné dovednosti. Země má navíc v porovnání se zbytkem Evropy dlouhodobě nízkou nezaměstnanost.
Mohlo by vás zajímat
Zajímavé je i porovnání z pohledu evropských měst. Jediné hodnocené české město je třiadvacáté Brno. Praha nebyla v pilotní verzi hodnocena kvůli nekompletním vstupním informacím. „Historicky studentské město stále láká mladé talenty a přispívá k jejich dalšímu rozvoji. Brno je navíc velmi atraktivní pro firmy, a to především z oblasti IT a vývoje,“ uvádí Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR, která se na studii spolupodílí.