V pořadí již třetí Česko-izraelské fórum o inovacích, konané na půdě Ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci, neslo název Smart cities. Letošním tématem byl vývoj a implementace chytrých technologií pro městské plánování a řízení. ,,Infrastrukturu veřejného osvětlení lze připodobnit k chobotnici s chytrými chapadly pro mnoho aplikací pro inteligentně řízená města“, říká Josef Tesařík z olomoucké firmy Tesco SW.
,
,,Vize chytrých měst staví na prostoru, službách a požadavcích, které budeme mít v blízké budoucnosti. Kombinují je s nejlepším výzkumem a technologiemi, které dokážeme vyvinout. Koncept chytrého města však přesahuje využití digitálních technologií. Znamená to také chytřejší městské dopravní sítě, modernizované dodávky vody a zařízení na likvidaci odpadu a efektivnější způsoby osvětlení a vytápění budov“, zahájil fórum ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Jeho slova potvrdila i izraelská ministryně vědy a technologie Orit Farkash-Hacohen: ,,Pokud jsme se z rychlých změn v posledních letech něco naučili, pak to, že spolupráce v oblasti vědy a inovací je klíčová. Pouze společně můžeme řešit výzvy budoucnosti. Jsme odhodláni sdílet naše odborné znalosti a znalosti s přáteli z české vědecké a technologické komunity.“
Veřejné osvětlení lze využít i jinak
Jedním z úspěšných českých inovativních podnikatelů, kteří na konferenci vystoupili, byl i Josef Tesařík z olomoucké firmy Tesco SW. Jejich inovativní řešení EMA+, využívá efektivně veřejné osvětlení pro mnoho dalších účelů, než je jen osvětlení ulic.
,,Je skvělé, že jsme byli na fórum vybráni v konkurenci domácích a izraelských firem. Zaměřili jsme se na prezentaci našeho nového řešení pro veřejné osvětlení, které spojuje aplikaci v cloudu, webový portál EMA+ a integrační nástroje pro administrátory.“, říká Josef Tesařík.
Mohlo by vás zajímat
Výzkumníci z firmy Tesco SW přišli na to, že díky přístupu k elektřině a konektivitě lze každou lampu veřejného osvětlení použít i k jiným účelům než jen k osvětlování ulic a všechny tyto procesy je lze inteligentně řídit.
,,Infrastrukturu veřejného osvětlení lze připodobnit k chobotnici s chytrými chapadly pro mnoho aplikací pro inteligentně řízená města. Mezi ně patří například kontrola bezpečnosti chodců prostřednictvím instalace integrovaných bezpečnostních kamer a zařízení pro nouzovou reakci na sloupy osvětlení, řízení silničního provozu pomocí kamer, radarových systémů a detektorů pro snímání vozidel, ochrana životního prostředí a podpora udržitelnosti pomoci úspor energie díky senzorům obsazenosti a dalším inteligentním adaptivním technologiím.“, vysvětluje Josef Tesařík.
Služba je dostupná online 24 hodin denně a sedm dní v týdnu zákazníkům v České republice, ale i v zahraničí. Nástroje a zařízení jsou dostupné různými způsoby – pomocí počítače, tabletu nebo mobilního telefonu. Různé verze tohoto nástroje zahrnují energy management, facility management i související služby.
,,Náš systém je zaregistrován v centrálním katalogu cloudových řešení u ministerstva vnitra. Tím je garantována jeho efektivita a bezpečnost. Mezi naše klienty patří veřejná správa, zdravotnictví, vlastníci nemovitosti i další firmy z oboru služeb a průmyslu.“, doplňuje Tesařík.
Systém působí pozitivně i na běžný život lidí. Snížení světelného znečištění a zvolení správné chromatičnosti vyzařovaného umělého světla totiž pozitivně ovlivňuje biologické hodiny. ,,Pečlivá pozornost k tomu, kdy, kde a kolik je potřeba nočního osvětlení, má za následek lepší osvětlovací postupy, tmavší oblohu v noci a snížení spotřeby energie a nákladů.“, vysvětluje Tesařík.
Předností systému jsou nízké vstupní náklady, jednoduchost a
stabilita SW, jeho intuitivnost a snadné ovládání. ,,Díky cloudové službě, která je dostupná na internetu, dokážeme posunout řízení veřejného osvětlení na mnohem vyšší úroveň, zejména co se týče jeho adaptibility, dostupnosti a spolehlivosti. Výsledky v zahraničí vykazují úsporu energie téměř 35 %, když systém osvětlení implementuje prvky adaptivního chování na rozdíl od fixního, předem definovaného nastavení.“, vyjmenovává přednosti systému Tesařík.
Energetický management budov
TESCO SW se dlouhodobě věnuje energetickému managementu budov a potvrzuje vliv energetické krize na potřeby zákazníků. Vzrostl zájem o monitorování spotřeby a hledání úspor energií u zákazníků, kteří hledají nové možnosti jak vylepšit svůj energetický management. ,,Pro komerční sféru je to jasná ekonomická otázka, státní správa sleduje i další strategické cíle, jako je energetické nezávislost České republiky. Pro veřejnou správu může být zajímavé, že naše aplikace Ema+ byla oficiálně zařazena Ministerstvem vnitra do katalogu Cloud computingu a splňuje tak náročné požadavky co se týče zabezpečení jejího provozu“, říká Josef Tesařík.
,,Naše řešení je nástroj pro klienta, který si musí rozhodnout, kde bude šetřit. V našem případě zajišťujeme online sledování odečtů z odběrných i poměrových míst u všech druhů energií, pravidelné vyhodnocování spotřeby z pohledu časových trendů a návrh konkrétních úsporných opatření dle dané situace. Systém odesílá upozornění na neočekávané stavy a odchylky od normálu.“, uzavírá přednosti systému Josef Tesařík.
Česko-izraelská spolupráce
,,Mezinárodní spolupráce v této oblasti je určitě jednou z mých hlavních priorit. Zajistím, aby diplomacie vždy nasadila své nejlepší kapacity na podporu společných projektů, dlouhodobých partnerství, networkingových akcí a misí. Běžně vyvíjené nové znalosti a aplikace by mohly zlepšit život lidem v Praze, Tel Avivu nebo v malé vesnici na českém či izraelském venkově“, uzavírá ministr zahraničí Lipavský.
Jana Bartošová