INZERCE

Česká společnost Retia se již nyní podílí na řadě strategických vyzbrojovacích projektů jako specialista na systémovou integraci komplexních systémů pozemní techniky i protivzdušné obrany. Foto: Retia

Česko-izraelská spolupráce na projektu protivzdušné obrany pro českou armádu. Retia a Rafael se finálně dohodly a podepisují smlouvu

Smlouvu o průmyslové spolupráci mají česká technologická společnost Retia a izraelská státní společnost Rafael Advanced Defense Systems podepsat ještě v tomto týdnu. Jednání o spolupráci na projektu systémů protivzdušné obrany Spyder pro Armádu ČR obě společnosti úspěšně dokončily na letošních Dnech NATO. Ještě nedávno přitom nebylo jasné, zda ke kontraktu dojde, jelikož na jeho uzavření rezort obrany příliš netlačil. Hrozilo tak, že český průmysl o participaci na důležitých zakázkách přijde.

Retia se díky podpisu smlouvy stává hlavním českým průmyslovým partnerem izraelského výrobce a bude úzce spolupracovat se státním podnikem – Vojenským technickým ústavem (VTÚ), který má na starosti integraci utajované části systému Spyder do české armády. Pro akvizici formou Government to Government využila česká vláda výjimku za zákona o zadávání veřejných zakázek na nákup vojenského materiálu.

„Situace, kdy přední izraelská zbrojovka přenáší citlivé know-how do zahraničního průmyslu, je zcela výjimečná a dokazuje hlubokou důvěru mezi našimi zeměmi,“ viceprezident Česko-Izraelské smíšené obchodní komory Tomáš Pojar.

Třetinový podíl na zakázce

Podepsaná smlouva společně se smlouvou se státním podnikem VTÚ zajistí třicetiprocentní podíl českého průmyslu na zakázce, soběstačnost České republiky při zajištění životního cyklu techniky a výrazný posun schopností českého obranného průmyslu v oblasti protivzdušné obrany. Jednalo se o jednu z podmínek ministerstva obrany.

„Dohoda znamená důležitý milník. Je jím zajištěn jeden z klíčových požadavků českého Ministerstva obrany na třicetiprocentní podíl českého průmyslu na zakázce, je zakotvena garance zajištění servisu po celou dobu životního cyklu v České republice a v neposlední řadě získává společnost Retia a s ní spolupracující další podniky českého obranného průmyslu nové schopnosti v oblasti vývoje a výroby systémů protivzdušné obrany,“ uvádí Michal Satrapa, generální ředitel společnosti Retia. 

Rozšíření výroby a nová pracovní místa

Společnost se již v současnosti podílí na řadě strategických vyzbrojovacích projektů jako specialista na systémovou integraci komplexních systémů pozemní techniky i protivzdušné obrany. Podílela se na vývoji a výrobě velitelských a spojovacích verzí obrněnců Pandur II 8×8 CZ, zajišťuje integraci náročného elektronického vybavení šestikolových obrněnců TITUS na tatrováckém podvozku a vedle toho vyvinula a nabízí na českém i světovém trhu své radary, systémy řízení a velení a inteligentní záznamové systémy.

Podle Michala Satrapy čeká firmu kvůli projektu Spyder a dalším strategickým zakázkám, na kterých aktuálně pracuje, podstatné rozšíření našich výrobních kapacit. Připravuje projekt rozšíření areálu a také výstavbu nového R&D centra v Pardubicích. Zároveň musí získat dvě stovky vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.

Moderní protivzdušná obrana

Přestože má Česká republika historicky vyspělý obranný průmysl, v oblasti moderní protivzdušné obrany byla Československá armáda vyzbrojována systémy, které byly kompletně vyvinuté a vyrobené v bývalé SSSR (2K11 KRUG, 2K12 KUB, 9K33 OSA, S-125 NĚVA, S-200 VEGA či S-300). 

Důležité schopnosti v oblasti protivzdušné obrany získal český průmysl až po vzniku samostatné České republiky. Po roce 2000 společnost Retia vyvinula a vyrobila automatizovaný systém velení a řízení pozemní protivzdušné obrany RACCOS, který slouží české armádě dodnes. 

Dalším projektem byla modernizace radarů SURN, které systém 2K12 KUB používá jako senzory. Oba projekty podstatně zvýšily schopnosti české protivzdušné obrany a prodloužily životnost systémů 2K12 KUB. Součástí portfolia společnosti je i radar krátkého dosahu ReVISOR, který je detekčním prostředkem pro systém protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu RBS-70. K nejnovějším produktům pak patří 3D radar ReGUARD, optimalizovaný pro nasazení v systémech protivzdušné obrany proti dronům.

Tomáš Rovný