Česko-izraelská smíšená obchodní komora zásadně odmítá prohlášení ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Lubomíra Zaorálka k budoucnosti vztahů v Izraeli. Podporuje reakci premiéra Andreje Babiše, který prohlášení svých ministrů odsoudil a zdůraznil, že nejde o oficiální stanovisko vlády. Prohlášení ministrů kritizoval i prezident Miloš Zeman. Přidala se opoziční ODS, SPD, s textem naopak souhlasí KSČM a Piráti.
Česko-izraelská smíšená obchodní komora, která dlouhá léta dbá na co nejlepší obchodní vztahy mezi ČR a Izraelem upozorňuje na to, že autoři článku „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?“ uveřejněném v soboru v deníku Právo tedy ministři zahraničí, kultury a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg projevuí starost o demokracii v Izraeli, avšak nemluví už o tom, že palestinské vedení je u moci bez řádných voleb již 16 let. „Stejně tak nemluví o tom, že Mahmúd Abbás vytrvale odmítal jakoukoli účast na jednáních o mírovém uspořádání. Píší, že „vnímají problémy na palestinské straně, včetně vlády teroristického hnutí Hamás v Gaze“. Řešit to však chtějí jen „apely na palestinské představitele“. Z Gazy ale létají téměř denně rakety na Izrael a žádné výzvy dosud nepomohly,“ říká prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.
V reakci na článek předseda vlády Andrej Babiš pro iDNES.cz sdělil, že „Obecně platí, a toto je nepřekročitelné, že za českou zahraniční politiku odpovídá vláda jako celek. Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci, jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky“.
„Stanovisko předsedy vlády zcela sdílíme. Ministři podepsaní pod článkem nerespektují ani základní východisko českých vztahů s Izraelem stanovené v platné a vládou schválené Koncepci zahraniční politiky, podle které významnou bilaterální prioritou české politiky v regionu (Blízkého východu a Severní Afriky) zůstává strategické partnerství s Izraelem. Na nedávné Radě Evropské unie 15. května 2020 navíc ministr Petříček jednoznačně podpořil cestu konstruktivní komunikace s partnery v regionu i se Spojenými státy a odmítl návrh na společné postihy za případnou anexi části palestinského Západního břehu Jordánu,“ upozorňuje Pavel Smutný s tím, že Petříčkův současný výstup jde zcela proti aktuální české zahraniční politice a ohrožuje důvěryhodnost České republiky v očích všech našich zahraničních partnerů.
„Předpokládáme, že se vláda a další ústavní činitelé vůči tomuto protiústavnímu aktu vymezí a podniknou kroky k nápravě mezinárodní pověsti České republiky a obnovení důvěry v pevnost našich strategických partnerství,“ dodává president Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.