Jeden nový reaktor v Dukovanech nebude stačit. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přichystá do konce roku podklad pro vládu, který připraví cestu ke stavbě dalších jaderných bloků na českém území. „Čím větší je jaderný program, tím lepších podmínek – zejména ceny a podílu domácího průmyslu – lze dosáhnout,“ uvedl dnes na semináři Aliance české energetiky o stavbě nových bloků pověřený šéf sekce energetiky a jaderné energetiky na MPO Tomáš Ehler.
Co se týká počtu, nejvíce se hovoří o cifře čtyři. Dva velké bloky by mohly vyrůst v Dukovanech a dva v Temelíně. Takovou ambici již dříve představil ČEZ, který současně zvažuje výstavbu až deseti menších modulárních reaktorů. Výstavbu čtyř velkých bloků doporučují také zástupci Aliance české energetiky.
Připravit podmínky pro oživení jaderné energetiky v České republice mají také legislativní změny. Tomáš Ehler zmínil chystanou novelu atomového zákona, která má mimo jiné usnadnit stavbu menších jaderných bloků. Připomněl též novelu stavebního zákona, podle níž vznikne specializovaný stavební úřad pro klíčové energetické a dopravní stavby. Od této změny si vláda slibuje „hladké“ schválení strategicky významných projektů.
Semináře Aliance české energetiky se dále účastnil ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský a zástupci českých společností se zájmem o dodávky zařízení a služeb pro nové jaderné bloky. Níže naleznete výběr toho nejzajímavějšího, co na akci zaznělo.
Mohlo by vás zajímat
Zájem je víc marketingový než reálný
Lukáš Zedník, manažer společnosti Metrostav DIZ s odpovědností za projekt Dukovany II, si postěžoval na přístup uchazečů o zakázku v Dukovanech. Jejich zájem o české dodavatele je podle jeho slov zatím hlavně „marketingový“ a chybí reálné, závazné dohody. Stejně se později vyslovil také ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.
Zástupci společností Škoda JS, Doosan Škoda Power (DŠP), Sigma Group a ZAT považují za mylný předpoklad, že český jaderný průmysl během dvaceti let od dokončení dvou bloků v Temelíně „zdegeneroval“ a že nebude schopen dodat zařízení v prvotřídní kvalitě. Pochlubili se řadou prestižních zakázek. Provozní ředitel DŠP Daniel Procházka naznačil získání zakázky v jaderném oboru v zámoří, která má být těsně před podpisem. Generální ředitel Sigma Group Luboš Michlík připomněl nedávné získání kontraktu na vodní čerpadla za 48 milionů eur v Egyptě, kde Sigma uspěla navzdory silné konkurenci.
Společnosti sdružené v Alianci české energetiky požadují, aby čeští dodavatelé zajistili nejméně 65 procent hodnoty zakázky na novém dukovanském bloku. Získání podílu 40 nebo 50 procent by považovali za velké zklamání. Na svou stranu chtějí získat vládu, aby je podpořila. České podniky argumentují třeba tím, že opravy a údržba zařízení budou probíhat lépe, když se výrobce nachází v dojezdové vzdálenosti a ne tisíce kilometrů od Dukovan.
Citlivé otázky z publika
Komentovat se účastníkům příliš nechtělo ani některé citlivé dotazy novinářů. Třeba na dotaz Ekonomického deníku k dopadům sporu o licenční práva mezi Westinghousem a korejskou KHNP uvedl Petr Závodský, že „Korejci si jsou jistí, že svou účast v soutěži obhájí.“ Tomáš Ehler dodal, že apeloval na obě strany, aby spor vyřešily po dobrém.
Podobně vyhýbavá byla odpověď na otázku ke stoprocentnímu ovládnutí společnosti ČEZ ze strany státu. Tomáš Ehler řekl, že analýzy pro rozhodnutí vlády ještě nejsou hotové, takže se lze k tomu těžko vyjadřovat. Zestátnění ČEZ by však nezměnilo nic na povinnosti vypisovat soutěže dle zákona o veřejných zakázkách; usnadnění cesty k novým blokům by tedy nepřineslo.
Více o dalším postupu při výběru dodavatele nové jaderné elektrárny Dukovany II se dočtete v článku zde. Srovnání tří uchazečů o tuto stamiliardovou zakázku naleznete v textu zde.
David Tramba