INZERCE

Relokace zahraničních pracovníků se v případě mnoha států neobejde bez značné námahy. Foto: Pixabay

České společnosti hledají experty v zahraničí. Zájem roste už i u malých firem

Nízká nezaměstnanost v kombinaci s rychle posilující ekonomikou vytvořila v tuzemsku převis poptávky nad nabídkou řady oborových expertů, ať už z oboru IT, nebo třeba dopravy a dalších odvětví. Najímání zahraničních profesionálů tak není na českém pracovním trhu žádnou novinkou. 

Nalézt třeba finančního ředitele či programátora a přesvědčit ho k přesunu do České republiky je úkol pro headhuntery. Vyřízení všech dokumentů a pomoc s aklimatizací zase zajišťují specialisté na relokaci. 

Stále větší zájem

„Stále více vnímáme zvýšený zájem o relokační služby, a to jak ze strany velkých korporátů, tak menších českých podniků. Při relokaci zahraničních pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii je zpravidla potřeba zajistit dokumenty z domovského státu zahraničního pracovníka,“ říká specialista na relokační služby a zahraniční pracovní právo ze společnosti Petyovský & Partners Mirek Mejtský.

Podle něj neznalost tamních poměrů výrazně prodlužuje celý proces relokace. Proto je důležité se orientovat i v zahraniční legislativě, případně mít místní partnery, kteří s vyřízením pomohou. 

Nejvíce lidí z Ukrajiny

Nejnovější data z Českého statistické úřadu naznačují, že se u nás cizincům poměrně líbí –aktuálně jich tu pobývá více než 656 tisíc. Vzdělávací, zdravotní i sociální systém je zde oproti mnoha státům skvělý, a i indexem kvality života v celosvětovém měřítku Česká republika exceluje. 

NárodnostPočet cizinců
Ukrajina176 204
Slovensko125 527
Vietnam63 921
Rusko44 332
Německo20 769
Počet cizinců podle národnosti za první čtvrtletí 2021. Zdroj: Český statistický úřad

„Pro mladé lidi bez závazků, které sem lákají korporace, je Česká republika ideální. Zejména v IT je super být mladý, mít dobré peníze a nízké náklady oproti západu. Velká města přitom poskytnou komfort a vyžití,“ vysvětluje Ondřej Havlíček z headhunterské společnosti Wolf Hunt.

Relokace zahraničních pracovníků se v případě mnoha států neobejde bez značné námahy. Zatímco v rámci Evropské unie je takový přesun poměrně jednoduchý, v případě takzvaných třetích zemí provází přemístění nového zaměstnance nespočet byrokratických procesů. Ve většině případů těchto relokací totiž spolu s pracovníkem přicestuje rodina či životní partneři. 

Horší příjezd kvůli pandemii

Příprava a přemístění takového pracovníka zabere i několik měsíců. Součástí je například vyřízení vyššího ověření zahraničních dokumentů, jejich překlad českým soudním překladatelem, příprava vlastní žádosti o pracovní a pobytová povolení, organizace samotného podání žádostí na některém ze zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí a aktuálně, kvůli nemoci covid-19, také ztížená logistika příjezdu do České republiky.

„Přesunem zahraničního pracovníka proces ani zdaleka nekončí. Kromě zařízení potřebných pracovních a pobytových povolení přichází nedílná část, kterou je začlenění do společnosti. Radíme, na koho se obrátit v případě problému, či nastíníme místní kulturní zvyky. Větší společnosti často svým novým zahraničním zaměstnancům pomáhají se začleněním do společnosti, neboť je v jejich zájmu, aby se tu zaměstnanec cítil dobře,“ dodává Mirek Mejtský.

Všichni, kdo nepochází ze států Evropské unie a po 1. lednu 2021 získali povolení k dlouhodobému pobytu na našem území, budou navíc muset splnit povinnost absolvovat adaptační kurz pro cizince.

Tomáš Rovný