INZERCE

Evropská komise předkládá návrhy v oblasti digitalizace a komunikace, kterou považuje za důležitou v dalším rozvoji EU. Na členských státech pak je jednotlivé předpisy implementovat do národních řádů. Foto: Pixabay

České předsednictví v oblasti digitalizace: z Evropské unie přichází legislativní smršť

Česko bude muset implementovat v následujícím období nebývalé množství evropských předpisů z oblasti telekomunikací a digitalizace. V rámci českého předsednictví bude hrát ve vyjednávání významnou roli, což může přinést cenné benefity. Potvrdila to ředitelka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková na kulatém stolu Ekonomického deníku na téma “Bílá místa internetu v Česku a jak je dostat z mapy“.Ten se věnoval rozvoji a bariérám vysokorychlostního internetu v ČR. Ekonomický deník přináší kompletní přehled všech očekávaných směrnic.

Nedávno dojednanými předpisy v digitální agendě jsou Akt o digitálních službách (DSA) a Akt o digitálních trzích (DMA). DSA má nahradit směrnici o elektronickém obchodu a přináší nové nástroje regulace internetových platforem. ,,Řeší nejen otázku odpovědnosti za obsah vložený a vytvořený samotnými uživateli, ale také ochranu soukromí uživatelů“, říká Tereza Meravá z ČTÚ.

Akt o digitálních trzích DMA má za cíl regulovat chování největších platforem s cílem podpory férového hospodářství. ,,Následně přijde náročná adaptace právních řádů jednotlivých členských států tak, aby byla nařízení dobře proveditelná“, vysvětluje Tereza Meravá.

CIA (Connectivity Infrastructure Act)

Nejdůležitější a nejočekávanější předpis. Jedná se o revizi směrnice o snižování nákladů na širokopásmové připojení.

„Avizováno je zaměření na oblasti, kde stávající směrnice nesplnila svoji úlohu (např. rozdíly v udělování povolení), na nastolení právní jistoty pro podnikatele při výstavbě vysokorychlostních sítí elektronických komunikací a obecně na snižování administrativní zátěže“, říká předsedkyně Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Data Act

Data Act doplňuje DGA (Data Governance Act) a řeší především otázku sdílení dat a nakládání s daty generovanými IoT zařízeními, včetně například změny poskytovatele datových úložišť/cloudů a ochrany spotřebitelů. ,,V současné době stále probíhá projednávání Data Act, Evropská komise návrh předložila v únoru. České předsednictví bude připravovat kompromisní návrhy na pracovní úrovni v Radě EU“, doplňuje Meravá.

Akt o umělé inteligenci

V období českého předsednictví se očekává revize a vznik kompromisních textů nařízení eIDAS o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu, které přinese významné změny v oblasti elektronické identifikace, a AI Act (Akt o umělé inteligenci), ve kterém se řeší regulace rizikových aplikací umělé inteligence.

České předsednictví dosáhlo politické dohody mezi Radou EU a Evropským parlamentem v oblasti DDPP (Digital Decade Policy Programme). Po formálním schválení vstoupí program v platnost.

Jana Bartošová