INZERCE

Sál, kde v Bruselu zasedají ministři zemí EU ke svému jednání. Jednání ministrů pro energetiku sjednal v rámci českého předsednictví ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: ©Evropská unie/ koláž ED

České předsednictví v dopravě: vysokorychlostní tratě, evropský satelitní systém a snižování emisí

Česká republika zahájí své historicky druhé předsednictví v Radě EU 1. července. Jednotlivé resorty už mají připravenou agendu, se kterou budou v druhé polovině roku pracovat. Jaké jsou dopravní priority našeho předsednictví? Nejen o tom jednal ministr dopravy Martin Kupka se svými protějšky v Bruselu. Řešila se také kosmická agenda nebo pomoc Ukrajině s obnovou dopravní infrastruktury.

Martin Kupka se při své první pracovní návštěvě Bruselu setkal s  eurokomisařkou pro dopravu Adinou Vălean, šéfem Generálního ředitelství pro dopravu Henrikem Hololeiem, eurokomisařem pro vnitřní trh Thierry Bretone a místopředsedkyní Evropské komise Margrethe Vestager. Evropským kolegům představil především připravované akce z dopravní oblasti, které Česká republika uskuteční během nadcházejícího předsednictví v Radě EUů

„Úspěch našeho předsednictví bude záviset i na tom, jak dokážeme řešit aktuální problémy. Je jasné, že vše ovlivní ruská válka na Ukrajině. Samozřejmě na situaci reagujeme i v přípravě našich priorit. Dobře zvládnutá logistika bude jednou z důležitých podmínek pro obnovu válkou zničené Ukrajiny.“, uvedl Martin Kupka s tím, že celý resort dopravy se intenzivně připravuje na nadcházející předsednictví.

České předsednictví

„V oblasti dopravy se určitě  zaměříme na posílení propojení mezi státy, především pak na rozvoj vysokorychlostních železničních spojení, ve kterých vidíme budoucnost evropské dopravy. Věřím, že také můžeme přispět k nalezení kompromisů mezi jednotlivými státy v oblasti snižování emisí v dopravě,“ uvedl ministr po jednáních se svými kolegy.

„Bavili jsme se o legislativních návrzích, které budou spadat do období našeho předsednictví. Jedná se například o nařízení o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. Stejně tak je pro nás důležitá revize politiky TEN-T dopravních sítí, kde nad rámec vyjednaných vysokorychlostní tratí usilujeme o zahrnutí nového železničního spojení Praha – Liberec do rozšířené sítě TEN-T,“ dodal ministr Kupka.

Kosmická agenda

Ministr Kupka  v Bruselu také jednal s eurokomisařem Thierry Bretonem, který na evropské úrovni koordinuje oblast kosmických aktivit. Mluvili především o připravovaném nařízení Secure Connectivity, které by mělo vést k vybudování autonomní evropské sítě zabezpečeného družicového spojení. 

„Ruská invaze na Ukrajinu nám znovu připomněla důležitost vybudování nezávislého a bezpečného evropského satelitního systému. Proto silně podporujeme program Secure Connectivity a vyjednávání o jeho podobě považujeme za jednu z našich předsednických priorit. Tento systém může představovat i velkou příležitost pro naše firmy, které se mohou zapojit do jeho vývoje,“ říká ministr Martin Kupka.

Marshallův plán pro Ukrajinu

Martin Kupka v rámci návštěvy Bruselu jednal i s eurokomisařkou pro dopravu Adinou Vălean. „S paní eurokomisařkou jsme navázali na naše poslední setkání v polském Krakově a probírali jsme dopravní pomoc Ukrajině. Ta utrpěla obrovské škody na dopravní infrastruktuře a je jasné, že bude potřeba evropský plán na její obnovu – nový Marshallův plán pro Ukrajinu. Jsme připraveni se na jeho přípravě aktivně podílet, uvedl po jednání Martin Kupka.

V rámci českého předsednictví zorganizuje ministr dopravy v říjnu neformální zasedání Rady ministrů dopravy v Praze.

Zároveň se připravují i akce na expertní úrovni. Brno by mělo hostit akci Urban Mobility Days, která představí moderní trendy, technologie a inovace v oblasti městské mobility.

Na pražském výstavišti se pak začátkem října uskuteční European Space Week (3. – 6. října 2022).

Jana Bartošová