INZERCE

Summitu předcházelo neformální setkání generální ředitelky DIGITALEUROPE Cecilie Bonefeld-Dahl s několika předními představiteli České republiky z oblasti politiky a administrativy Foto: Asociace pro aplikovaný výzkum v IT

České předsednictví projedná sadu evropské digitalizační legislativy, byznys bude u toho

Z Prahy se v uplynulých dnech stalo centrum evropské digitalizace. Hostila totiž dvoudenní summit největší evropské digitální platformy DIGITALEUROPE. Náplní akce bylo setkání jejích členů v podobě zástupců oborových a IT asociací z celé Evropy. Na české straně summit zaštiťovala a organizovala Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT), která je historicky prvním členem DIGITALEUROPE. Ta rovněž sdružuje významné hráče z prostředí byznysu, a to přední světové technologické giganty jako Google, Microsoft, Facebook a mnoho jiných.

Místo pro realizaci summitu nebylo vybráno náhodně. Blíží se české předsednictví v Radě EU, během kterého se do horké fáze dostane příprava a schvalování několika zásadních legislativních aktů na evropské úrovni. Mezi ně patří především European Chips Act, který má za cíl výrazně zvýšit produkci čipů na území EU a stabilizovat dodavatelské řetězce, dále pak European Data Act, jenž se zaměřuje na posílení výměny dat napříč hospodářskými sektory nebo European AI Act, který si klade za cíl vytvořit vybalancovaný legislativní základ pro používání umělé inteligence. Též byla diskutována evropská spolupráce v cloudové oblasti nebo otázky spojené s digitalizací zdravotnictví.

Cecilia Bonefeld-Dahl navštívila Prahu Foto: AAVIT

Více najdete zde: https://www.digitaleurope.org/

Za českou administrativu vystoupil v roli řečníka náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko, který shrnul priority českého předsednictví v digitální oblasti a odpověděl na dotazy účastníků summitu. Lze konstatovat, že představitelé DIGITALEUROPE vzhlížejí k záměrům české administrativy s optimismem.

V neposlední řadě byla důkladně diskutována válka na Ukrajině a způsoby, jakými se členové platformy mohou aktivně podílet na materiální i jiné pomoci ukrajinské straně. Rozličné IT technologie hrají při obraně Ukrajině zásadní roli, přičemž zejména asociace ze zemí střední a východní Evropy jsou v tomto ohledu velmi aktivní.

Summitu předcházelo neformální setkání generální ředitelky DIGITALEUROPE Cecilie Bonefeld-Dahl s několika předními představiteli České republiky z oblasti politiky a administrativy. Nejprve s vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem a náměstkem Očkem diskutovala problematiku Národního plánu obnovy a vytvoření vhodného legislativního rámce, aby firmy nebyly zbytečně regulovány a zároveň byla respektována ochrana práv jednotlivce v digitálním světě. Následně se při setkání s viceprezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem dotkla otázky posilování IT sektoru včetně vhodné úpravy vzdělávacího systému a podpory digitalizace podniků. S ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou probrala výzkum a vývoj v IT, například i v kontextu využití výsledků aplikovaného výzkumu pro účely obrany Ukrajiny v současném konfliktu. A to jak z hlediska ochrany kritické infrastruktury před kybernetickými útoky a bojem proti desinformacím, tak přímo při vedení vojenských operací.

(red)