INZERCE

Odlet L 410 NG na Singapore Airshow. Foto: Jan Lekeš

České letecké firmy míří do Singapuru. Na veletrhu představí letouny, motory i družice

Čeští zástupci vojenského i civilního letectví se představí na asijském veletrhu Singapore Airshow. Delegaci devíti firem povede náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Na akci, která se koná od 20. do 25. února, bude také nově fungovat Česká národní expozice, za kterou stojí ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo obrany, resort zahraničních věcí a Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP).

Jako první zástupce České republiky už do Asie zamířil 11. února kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu ze zemí, které umí vyrobit celé letadlo. Tříčlenné posádce má cesta trvat pět dní. Letoun při ní urazí 11 387 kilometrů, ve vzduchu stráví kompletně čtyřiatřicet hodin a v rámci sedmi mezipřistání se objeví na letištích Kréty, Egypta, Saudské Arábie, Ománu, Indie (kde přistane dvakrát) a Thajska.

„V Asii vnímáme pro letoun L 410 NG nezpochybnitelný potenciál. Singapore Airshow proto považujeme za letošní nejvýznamnější zahraniční leteckou akci, o čemž značí jak vlastní prezentace letounu tak účast Omnipolu i dceřiných společnosti Aircraft Industries a Aero Vodochody na národní expozici,“ uvedl prezident Omnipolu Jiří Podpěra.

Největší letecké události v Asii, kterou zastřešuje singapurské ministerstvo obrany, se letos zúčastní přes tisíc vystavovatelů z více než padesáti zemí. Česká reprezentace bude mít svůj pavilon vedle Spojených států, Kanady, Francie, Velké Británie či Indonésie.

„V silné sestavě přítomných českých firem na veletrhu nebudou chybět národní ikony vojenského a civilního letectví, výrobci letounů včetně sportovních letadel, v nichž patří Česko ke světové špičce, opravárenské podniky, dodavatelé komponent, výrobci leteckých motorů ani vývojové a zkušebnické kapacity,“ shrnul prezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu Josef Kašpar. Vůbec poprvé se podle něj na veletrhu představí také české družice.

Na veletrhu budou Českou republiku zastupovat společnosti Aero Vodochody, Aircraft Industries a Omnipol, pro jejichž letouny patří země Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) či Thajska mezi lukrativní vývozní destinace. Tyto trhy mají rovněž silný potenciál pro sportovní a ultralehká letadla, která na českém pavilonu bude zastupovat společnost Shark Aero.

Singapur je ale zajímavý i pro společnosti ze segmentu údržby a oprav (MRO). „Singapur platí za asijský hub, který soustřeďuje zhruba 10 procent globálního MRO,“ informovala za Asociaci leteckého a kosmického průmyslu Anna Uljačenková.

Singapur je také podle Asociace leteckého a kosmického průmyslu na světové špičce v zavádění supermoderních technologií v nastupujícím trendu bezpilotních letounů i kosmickém průmyslu, a to především v rovině družicových systémů.

„Prim české nabídky zde odehraje Výzkumný a zkušební letecký ústav, který se na národní expozici nového konceptu představí poprvé, a to jako ústřední český integrátor kosmických řešení a národní centrum pro kosmické technologie s vlastními družicemi,“ uvedla Anna Uljačenková.

Dalším účastníkem české mise bude výrobce leteckých motorů PBS, která má podle Asociace leteckého a kosmického průmyslu díky vlastní dceřiné společnosti silnou stopu v Indii a vysoký potenciál uplatnění v ASEAN. Na veletrhu se dále představí i společnosti CSG Aerospace a Aveo Engineering, který vyrábí světla do letadel, vrtulníků i bezpilotních letadel (UAV). 

(teč)