I přes náročné odstávky a modernizace, spojené s plánovaným minimálně šedesátiletým provozem, dosáhly dnes dopoledne české jaderné elektrárny výrobního milníku 30 terawatthodin elektřiny. Spotřeba celé České republiky dosáhla v loňském roce 60,4 TWh. Informovala o tom Skupina ČEZ.
Na jednu stranu delší a mimořádně náročné odstávky, spojené s rozsáhlými modernizačními projekty, na druhou stranu vyšší efektivita a spolehlivost výroby. I díky tomu splnily Dukovany a Temelín předpokládaný plán výroby ještě před koncem kalendářního roku.
„Těžíme z minulých let, kdy jsme dokázali bezpečně zvýšit výkon obou našich jaderných elektráren o téměř 500 MW. Tedy, jako bychom postavili nový menší jaderný blok či velkou uhelnou elektrárnu. Díky tomu zvládají plnit úlohu klíčového českého bezemisního zdroje,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Podíl jaderných elektráren na české spotřebě v posledních letech roste.
Obě postupně přechází na delší palivové cykly. V případě Temelína je to osmnáct měsíců, u Dukovan šestnáct měsíců.
Proti současné výrobě chce ČEZ dalšími opatřeními získat přibližně 2 terawatthodiny elektřiny, tedy přibližně další 3 až 4 procenta celkové české spotřeby.
„Nechceme prvoplánově trhat rekordy. Naprostou prioritou je pro nás bezpečnost a stabilita. Navíc obě elektrárny připravujeme na nejméně šedesátiletý provoz. Odstávky tak už zdaleka nejsou jen o výměně paliva, ale především řadě modernizačních programů a kontrol. Ale i přesto plníme i výrobní plány,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek
Jádro, spolu s obnovitelnými zdroji, také patří mezi veřejností preferované energetické zdroje. Podle listopadového výzkumu agentury IBRS 69 procent obyvatel České republiky podporuje provoz a rozvoj jaderných zdrojů a dokonce o šest procent více lidí fandí rozvoji obnovitelných zdrojů.
Více než polovina populace preferuje jejich kombinaci s cílem zajistit České republice dostatek čisté a stabilně dodávané elektřiny.
(nik)