Úterý, 17. května, 2022

České innogy udrželo loni zisk nad hranicí 2 miliard korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tržby 34,3 miliardy korun, EBITDA 4,5 miliardy, provozní zisk 4 miliardy a čistý zisk 2,4 miliardy korun. Takové jsou hlavní finanční výsledky energetické skupiny innogy Česká republika za minulý rok. Meziroční srovnání výsledků nedává příliš smysl, protože se české innogy mezitím zmenšilo o aktivity v oblasti distribuce a skladování zemního plynu.

Rok 2020 byl totiž první, kdy innogy Česká republika působila ve zmenšeném formátu. Od prodeje „skladovací“ firmy RWE Gas Storage v březnu loňského roku se totiž zaměřuje na obchodní aktivity a v menší míře na teplárenství. Klíčovou dceřinou firmou je innogy Energie, dále do skupiny patří firmy innogy Energo, innogy Energetika Plhov-Náchod a innogy Zákaznické služby. Od konce října loňského roku tuto skupinu firem nevlastní německé innogy, ale maďarský energetický podnik MVM Magyar Villamos Mŭvek.

Vedle mateřské innogy Česká republika lze ve Sbírce listin obchodního rejstříku dohledat také výsledky největší dceřiné společnosti innogy Energie. Její tržby oproti roku 2019 narostly o 2,5 procenta na 33,1 miliardy korun. Provozní zisk v meziročním srovnání klesl o 16 procent na 3,54 miliardy korun a čistý zisk se snížil o 12 procent na 2,07 miliardy korun. Ziskové marže zřejmě ovlivnilo snížení ceny plynu pro maloodběratele s platností od října loňského roku.

„O roce 2020 mohu bez váhání prohlásit, že se jednalo o nejnáročnější období, které jsme v innogy dosud zažili. V průběhu celého roku, který dramaticky ovlivnila covidová pandemie, jsme museli řešit úplně nové a nečekané situace, na které se nelze dopředu připravit,“ uvedl v předmluvě výroční zprávy předseda rady jednatelů innogy Energie Tomáš Varcop.

Obchodní výsledky innogy Energie za „covidový“ rok 2020 přitom nejsou vůbec špatné. Společnost navýšila prodej zemního plynu koncovým spotřebitelům o 4,3 procenta na 26,9 miliardy kWh, nárůst se odehrál výhradně v segmentu velkoodběru. Dodávky elektrické energie vzrostly o 8,7 procenta na 3,38 miliardy kWh, tady došlo ke zvýšení u všech hlavních skupin zákazníků.

Jak Ekonomický deník informoval v polovině dubna, na trhu s plynem se zastavil dlouhodobý trend klesajícího podílu skupiny innogy (dříve RWE). Ta v roce 2010 držela ještě 60 procent trhu, předloni to bylo už jen 27 procent. Loni si innogy polepšilo na 28,5 procenta. Na trhu s elektřinou patří firmě innogy Energie čtvrté místo s tržním podílem 5,2 procenta.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter