Pátek, 16. dubna, 2021

České firmy v železničním průmyslu meziročně vydělaly o miliardu více. Očekává se další růst

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Navzdory koronavirové krizi stoupl loňský obrat podniků železničního průmyslu na 77 miliard korun. Meziročně šlo o zhruba miliardové navýšení. Více než polovinu přitom tvořil export. Do zahraničí se vyvážely třeba tramvaje či elektrické jednotky.


České firmy podnikající v železničním průmyslu loni zaznamenaly 77miliardový obrat. Z 53 procent jej ovlivnil vývoz do zahraničí. I v následujících letech se očekává růst. Má jít hlavně o oblast ekologické dopravy. Zvyšuje se také poptávka po příměstské a městské dopravě. Mezi největší exportní projekty loni patřily dodávky Třineckých železáren, Bonatransu či Škody.

Investice do dopravy

Podle Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI), která sdružuje desítky firem s více než 20 tisíci zaměstnanci, má železniční průmysl potenciál dále růst. Jedním z důvodů jsou připravované investice v rámci evropské dopravy.

„Investice do této oblasti dopravy by zcela určitě měly zaujmout přední místo i v České republice,“ říká ředitelka asociace Marie Vopálenská.

Prioritou by měla být například dekarbonizace dopravy a obnova vozových parků. Podle Vopálenské obor neohrozila ani současná krize.

Poptávka u nás i za hranicemi

Firmám nahrává i to, že poptávka po posilování příměstské a městské železniční a hromadné dopravě roste jak u nás, tak v zahraničí.

Loni tvořil nadpoloviční většinu obratu export. Mezi nejvýznamnější exportní projekty patřily například dodávky Třineckých železáren do řady evropských zemí, dvojkolí firmy Bonatrans, tramvaje či elektrické jednotky Škody.

Asociace také uvedla, že podle analýzy Deloitte vytváří firmy podnikající v železničním průmyslu přidanou hodnotu 26 miliard korun. Pokud se k tomu připočtou i nepřímé a indukované efekty, jde téměř o 52 miliard korun. Tedy 1,3 procenta českého HDP.

Nejvíce se dařilo ve 2015

Zatím nejvyšší obrat zaznamenaly podniky v železničním průmyslu v roce 2015. Tehdy dosáhly na 91 miliard korun. Podíl exportu tehdy představoval 55 procent.

Naopak k poklesu došlo v roce 2017, tehdy šlo o obrat o 72miliardový obrat. Jen 43procentní podíl exportu zaznamenala asociace v roce 2012, obrat i tak tehdy dosáhl 78 miliard korun.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter