Česká energetická skupina Energo-Pro dokončila výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2 v Turecku. V provozu jsou již všechny čtyři Francisovy turbíny o celkovém instalovaném výkonu 280 megawattů. Alpaslan 2 se tak stal největší vodní elektrárnou v portfoliu skupiny Energo-Pro a zároveň jde o největší investici české firmy do vodní energetiky od roku 1989.

Vodní elektrárna Alpaslan 2 byla prvně připojena do sítě 24. října loňského roku po instalaci první Francisovy turbíny. Společnost Energo-Pro tím splnila podmínky pro získání garantovaného dolarového tarifu, který platí od ledna letošního roku a pokryje prvních deset let provozu elektrárny.

V prvních pěti letech provozu bude Turecko za vyrobenou elektřinu platit zvýhodněnou výkupní cenu 86 dolarů za megawatthodinu, v dalších pěti letech pak 73 dolarů. „Dolarový tarif je samozřejmě obrovskou výhodou, investorům do obnovitelných zdrojů zajišťuje větší jistotu, pokrytí měnového rizika a také umožňuje tyto dlouhodobé infrastrukturní projekty do zelené energetiky financovat,“ potvrzuje ředitel pro strategii a rozvoj Jakub Fajfr.

Celková investice dosáhla částky kolem 600 milionů dolarů. Energo-Pro financovala výstavbu převážně z vlastních zdrojů, v závěrečné fázi výstavby pak využila financování od konsorcia Mitsubishi Bank a České exportní banky ve výši 175 milionů dolarů s pojištěním od EGAP.

Mohlo by vás zajímat

Budova elektrárny Alpaslan 2 na východě Turecka. Zdroj: tisková zpráva spol. Energo-pro
Pohled na hráz vodní elektrárny Alpaslan v Turecku. Zdroj: tisková zpráva spol. Energo-pro

Elektrárna by měla při plném provozu ročně vyrobit 850 milionů kilowatthodin elektřiny. Je vybavena dvěma turbínami o výkonu 110 MW a dvěma o výkonu 30 MW. „Jde o ideální rozložení z pohledu optimalizace výroby energie tak, abychom plně využívali potenciál přehrady i minimální ekologický průtok, “ vysvětluje ředitel pro strategii a rozvoj Energo-Pro Jakub Fajfr.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat. S vodní plochou přehrady o rozloze kolem 55 kilometrů čtverečních se řadí mezi deset největších rezervoárů v Turecku. Co se týká hydroelektráren provozovaných soukromým investorem, tak je největší. Energo-Pro začalo s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončilo ji za dva roky.

Firemní skupina Energo-Pro, kterou vlastní podnikatel Jaromír Tesař, investuje už více než 25 let do vodní energetiky. V současné době, tedy pro připojení dvou nových tureckých elektráren, provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích (Gruzie, Bulharsko, Turecko, Česká republika). Celkový instalovaný výkon ve vodní energetice činí 1133 megawattu. V loňském roce se firmě kvůli nedostatku vody a následkům koronavirové krize příliš nedařilo, co se finančních výsledků týká.

Tomáš Rovný